Gurbetcileri hedef alan dolandırıcılık girişimleri sınır tanımıyor. Bu defa çete üyeleri Fransalı Türkleri daha kolay kandırmak için özel internet istesi kurdu. Gurbetçiler bu defa, sözde çekiliş sitesi “www.cekilislermudurlugu.com” üzerinden “Araba kazandınız” denilerek dolandırılıyor.

Fransalı Türkler yine dolandırıcıların hedefinde. Son dönemde artan şikayetler, Türkiye üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarında artış yaşandığını gösteriyor. Her geçen gün farklı yöntem ve yeni tenikler geliştiren dolandırıcılar bu defa Fransalı Türkleri “Araba kazandınız”  diyerek dolandırdığı ortaya çıktı.

Dolandırıcılardan gurbetçilere özel sözde çekiliş sitesi

Dolandırıcılık çetesi Fransa’da yaşayan Türkleri ağına düşürmek için her yolu deniyor. Yeni dolandırıcılık yöntemi için özel bir internet istesi kuran çete üyeleri, Türkiye’den yaptıkları aramalar ile gurbetçileri daha kolay kandırmayı hedefliyor. Çete üyelerinin telefon ile aradıkları mağdura, çekiliş sonucunda otomobil kazandığı söylenerek, “www.cekilislermudurlugu.com” sitesi üzerinden doğrulayabilecekleri ifade ediliyor. Griş sayfasında Türkiye Cumhuriyeti’nin (T.C.) baş harflerinin bulunduğu siteye resmi devlet kurumu süsü verildiği görülüyor. Daha önce kimlik bilgilerini internet sitesinine yerleştiren çete üyelerinin bu yöntem sayesinde yüzlerce gurbetçiyi dolandırdığı ifade ediliyor. 

Dolandırıcılar tarafından hazırlanan sitede kendi kimlik bilgilerini gören gurbetcilerden ikinci adım olarak para talep ediliyor. Dolandırıcıların ağına düşen gurbetçilerden çekilişte çıkan otomobilin teslim edilebilmesi için para istendiği ve bir çok gurbetçinin kazandığı otomobili almak için para havale ettiği belirtiliyor. 

Konsolosluklar telefon ve internet dolandırıcılığına karşı uyarı mesajı yayınladı

Fransa ve Türkiye’de güvenlik makamlarına yapılan ihbarlar konsoloslukları harekete geçirmiş durumda. Fransa’da ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçileri uyaran duyurular yayınlayan konsolosluk yetkilileri, sosyal medyada yayınladıkları mesajda, telefon ve internet dolandırıcılığına karşı gurbetçilerin daha dikkatli olması yönünde uyardı.

Leave a comment

Your email address will not be published.