Fransa DİTİB Genel Merkezi Paris’te dualar eşliğinde açıldı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül’ün ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özavşar’ın katıldığı açılış töreninde Soma maden faciasında hayatını kaybeden maden işçileri de anıldı.

Fransa Diyanet İşlerTürk İslam Birliği (DİTİB) Fransa Genel Merkezi’nin resmi açılışı gerçekleştirildi. Paris’in banliyölerinden Bagnolet’ de gerçekleşen açılış törenine, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özavşar, Paris Başkonsolosu Turgut Kural, Din Hizmetleri Müşaviri İzzet Er ve çok sayıda davetli katıldı. Sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra dini hizmetlerin de verileceği  genel merkez binasının toplamda 4 milyon 600 bin euroya mal olduğu açıklandı.

DİTİB Genel Merkezi’nin açılışına, geçmiş yıllarda Paris’te din hizmetleri müşavirliği görevinde bulunan Hacı Ahmet Önal, Prof. Dr. Ömer Faruk Harman ve Dr. İsmail Hilmi Bigi birlikte katıldı.

Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Fransa DİTİB Başkanı Prof. Dr. İzzet Er, genel merkezin açılış töreninin yaşanan Soma maden faciası nedeni ile aynı zamanda da hayatını kaybeden madencileri anma günü olarak değerlendirmeyi doğru bulduklarını açıkladı. Soma maden işçileri için dua eden Er, DİTİB’in çalışmaları ve yeni genel merkez hakkında bilgi verdi.

Açılış törenine katılan YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Soma faciasında hayatını kaybeden madencileri anarak başladı. Tören için Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Emrullah İşler ile gelmeyi planladıklarını dile getiren Bülbül, yaşanan üzücü olaydan dolayı İşler’in bütün yurtdışı seyahatlerini iptal ettiğini aktardı. YTB Başkanı, Soma’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken karışık duygular içinde olduklarını sevinç ve hüznün aynı anda yaşandığına vurgu yaptı. DİTİB hizmet binasını açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bülbül, Türk milletinin daha önce olduğu gibi bu badirenin de üstesinden geleceğini ifade etti.

“Biz vakıf medeniyetinin çocuklarıyız”

Türk milletinin vakıf ve sivil toplum geleneğine atıfta bulunan Bülbül, “Bizim milletimiz vakıf ve sivil toplum geleneğinden gelen bir millettir. Biz vakıf medeniyetinin çocuklarıyız. Bugün modern devlet tarafından yapılan pek çok faaliyetin daha 100-150 yıl öncesinde bizzat bu milletin evlatları, vakıfları tarafından yerine getiriliyordu. Sivil toplum denilince bizim toplulumuzun dünyaya örnek olacak bir toplum olduğunu düşünüyorum. 200 yıl önce dağlardaki yırtıcı hayvanlar, dağlardan şehirlere inerek insanlara zarar vermesin diye onların ihtiyaçlarını karşılamak için vakıflar kuran bir milletin çocuklarıyız.” ifadelerini kullandı. Günümüzde dünyada vakıflaşma konusunda bir geriye dönüş yaşandığına vurgu yapan Bülbül, büyük devletlerin önceden olduğu gibi pek çok hizmeti yeniden sivil toplum örgütleri üzerinden yürütmeye başladığını dikkat çekti.

10584

DİTİB Genel Merkezi 4 milyon 600 bin euroya mal oldu

DİTİB yönetimi tarafından 2 milyon 600 bin euro’ya alınan genel merkez binasının tadilat işlemlerinin ardından toplamda 4 milyon 600 bin euro’ya mal olduğunu açıkladı. Üç kattan oluşan genel  merkezin giriş katında yer alan 150 kişi kapasiteli mescitte, cuma ve vakit namazlarını kılmak mümkün. Sosyal, kültürel  ve dini eğitimlerin verildiği binada hac, umre organizasyonu, cenaze kayıt fonu, cenaze nakil şirketi ve diğer işlemlerin yürütüldüğü çeşitli ofisler yer alıyor. 18 çalışanı bulunan genel merkezde derslikler, konferans salonu, kafeterya ve kapalı otopark bulunuyor.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.