Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, AB ile imzalanan 3 anlaşma ve uygunmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Avrupalı milletvekillerine seslenerek “Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açık konuştuğu için Avrupa bundan rahatsız oluyor, “Biz açık konuşuyoruz, niye rahatsız oluyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisinin (AKPM) sonbahar oturumunda Genel Kurulunda konuştu.

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’e Türk halkının destek verdiğine işaret eden Çavuşoğlu, “15 Temmuz gecesini bir daha yaşamamak için gereken bütün tedbirleri alıyoruz. Milletimizin varlığını, devletimizin bekasını ve esasen ortak değerlerimizi hedef alan bu büyük tehdidi bertaraf etmek için anayasal yetkimizi kullanarak OHAL ilan ettik. Darbe girişimi öncesi PKK, PYD, YPG ve DEAŞ saldırılarının en yoğun olduğu dönem de dahi OHAL ilan etmekten kaçınmıştık. Çünkü geçmişte de OHAL vardı Türkiye’de ve biz bunların acılarını halen hatırlıyoruz. O kötü muameleleri unutmadık. Ama bugün vatandaşımızın OHAL’e desteği yüzde 80’nin üzerindedir. Fakat bu şer ittifakı karşısında bu sefer başka bir seçeneğimiz yoktu.” diye konuştu.

“Hukuk devleti sınırları içinde hareket ediyoruz”

Devletteki gizli yapılanmalarla hukuk çerçevesinde mücadele edildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti, “Bu unsurlarının başta devlet kurumları olmak üzere sızdıkları yerden süratle temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapmalıyız ve yapıyoruz. Bu mücadeleyi yürütürken hukuk devleti sınırları içinde hareket ediyoruz. Başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) olmak üzere, uluslararası yükümlülüklerimizle uyumlu şekilde hareket ediyoruz.”

“Halkımız destan yazarak darbe girişimine ‘dur’ dedi”

Darbe girişimi karşısında Türk halkının destan yazdığını söyleyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Teröristler başarılı olsaydı bugün aramızda olan Türk delegasyonu üyesi milletvekillerimizin hiçbirisi bugün burada olmayacaktı. Türk halkı tanklarla ezildi, kurşunlandı, bombalandı, katledildi. Ama cesur halkımız bir destan yazarak darbe girişimine ‘dur’ dedi. Şehitlerimiz şükranla minnetle, rahmetle bir kere daha anıyoruz. Biz o gece bütün görüş farklılıklarımıza bir kenara bıraktık.”

“OHAL’e destek yüzde 80’den fazla”

Çavuşoğlu, 15 Temmuz gecesini tekrar yaşamamak için gereken bütün tedbirleri aldıklarını belirterek “Milletimizin varlığını, devletimizin bekasını ve esasen ortak değerlerimizi hedef alan bu büyük tehdidi bertaraf etmek için anayasal yetkimizi kullanarak OHAL ilan ettik.” ifadesini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.