Fransa’da esrar kullanımının cezalandırılmasına yönelik tartışmalar Sosyalist Partisi (PS) hükümetini ikiye böldü.

Fransa’da esrar kullanımının yasallaştırılması gerektiğini savunan Parlamento ile İlişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Jean-Marie Le Guen’in sözleri kabinen diğer üylerinin tepkisine yol açtı. Fransız haber kanalı BFM’e konuşan Le Guen, yasakların esrar kullanımını azaltmadığına dikkat çekerek, en çok genç nüfusun esrar kullandığı ülkenin Fransa olduğuna vurgu yaptı. Le Guen, katıldığı programda ısrarla esrar kullanımının yasallaştırılmasının tartışılması gerektiğini dile getirdi.

Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll: “Hükümet olarak aynı düşüncede değiliz”

Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll’un tepki gösterdiği açıklamalar bir anda Fransa’da hükümetin ve sosyal medyanın gündemine oturdu. Hükümet sözcüsü Le Foll, Jean Marie Le Guen’in açıklamalarının hükümetin fikri olmadığını ve hükümet olarak aynı fihkirde olmadıklarını açıkladı.Hükümet sözcüsü  Foll’un esrar konusunda yaptığı açıklamaların şahsi düşüncesi olduğuna vurgu yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud Belkacem de tepki gösterdi

Jean-Marie Le Guen’in esrar konusundaki açıklamalarına bir teki de  Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud Belkacem’den geldi. Le Guen’in  açıklamalarına karşı olduğunu belirten Belkacem, esrar kullanımının yasallaştırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın görev süresinin dolmasına 1 yıl kaldığına dikkat çeken Belkacem bu süre zarfında  böyle bir tartışmanın yersiz olacağını söyledi.

Leave a comment

Your email address will not be published.