Dün ilk turu yapılan Cumhuriyetçi Parti (Les Républicains)  aday adayı seçimine Fransa’da yaklaşık 4 milyon vatandaş rekor bir şekilde katıldı.

Bugüne kadar yapılan üç açık oturumun galibi Alain Juppé 2. olabilirken, kendisine hep 3. Ve 4. olabilir gözüyle bakılan François Fillon % 44’lük bir oy alarak herkesi şaşırttı ve ilk turun galibi oldu. Kendisine en yakın rakibi ise Alain Juppé % 28.5, Nicolas Sarkozy % 20.6, Nathali Kosciusko-Morizet % 2.5, Bruno Le Maire % 2.4, Jean-Fréderic Poisson % 1.4 ve Jean-François Copé ise % 0.3 oy oranı alarak elendiler.

Dikkatler ve siyasi hesaplar haftaya yapılacak 2. tura çevrilirken liderlerden de açıklamalar gecikmedi. Sarkozy başarısız olduğunu ama demokratik bir şekilde sonucu kabul etmek zorunda olduklarını kabul ederken 2. turda kendisine yakın gördüğü Fillon’u destekleyeceğini söyledi.

Bruno Le Maire de Fillon’u destekleyeceğini söylerken kendisine oy verenlere teşekkür etti. Diğer adaylardan Nathalie Kosciusko-Morizet Alain Juppé’yi destekleyeceğini açıklarken diğer adaylar ise açıklamalarını ilerleyen günlerde yapacaklarını ifade ettiler.

Yoğun bir kulisin yaşandığı Fransa siyasetinde Juppé’nin artık kazanmasının zor olduğu ve yarıştan çekilip Başbakanlık’ı kabul etmesi gerektiğini düşünenler de var. Juppé ise yarışı bırakmayacağını ve 2.tura gideceğini ifade etti.

Leave a comment

Your email address will not be published.