Tüm Fransa’nın merakla beklediği Cumhuriyetçi Parti (Les Républicains) Cumhurbaşkanlığı aday adaylarının kozlarını ortaya koyduğu oturumun ikincisi dün akşam gerçekleşti.

Reyting puanlarına göre büyük bir izleyici kitlesinin takip ettiği oturumda, birincinin aksine adaylar biraz daha ihtiyatlı ve birbirlerine karşı daha az saldırgandı.

Programda Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppé’nin yine sakin ve sağlam duruşuyla izleyicilerden olumlu puan oldu. Bunun yanında Sarkozy ve Copé yine her zamanki milliyetçi söylemlerini dile getirdi.

BFMTV  ve RMC ‘in program sonu anketinde Juppe’nin en yakın rakibi Sarkozy’nin 10 puan önünde olduğu görüldü. Buna göre Sarkozy’den sonra François Fillon % 15, Bruno Le Maire % 10, Nathalie Koşciusko-Morizet % 7, Jean-Frédéric Poisson  % 5 ve Jean-François Copé’nin % 4 beğeni sırasında kalıp seyirciyi etkileyemedikleri görüldü.

 

Parti içindeki aday ön seçimi öncesi Fransız televizyonlarında tartışma olarak yapılması Fransa demokrasisi için büyük bir önem arzederken aynı zamanda bir gelenek olma özelliği taşıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.