François Hollande, 2017 seçimleri öncesinde bakanlar kurulunda değişikliğe gitti. Eski Başbakan Jean-Marc Ayrault, dışişleri bakanı olarak kabineye geri döndü. Hollande hükümetinde iki yıl başbakanlık yapan Ayrault’un yerine Manuel Valls atanmıştı. Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise Anayasa Konseyi’nde görev yapacak.

Holande, kabineye Yeşiller partisinden de üç bakan aldı. Partinin lideri Emmanuelle Cosse, iskan bakanı oldu. Partinin iki üyesi ise devlet bakanlığına atandı.

Söz konusu atamalarla Sosyalist Parti liderinin 2017’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Yeşiller’in desteğini almak istediği belirtiliyor. Aynı şekilde Sol Radikal Parti lideri Jean-Michel Baylet de yerel yönetimlerden sorumlu bakanlığa atandı. Aynı partiden bir isim kabinede iskan bakanı olarak görev yapıyordu.

Başbakan Manuel Valls, Maliye Bakanı Michel Sapin ve Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron ise koltuklarını korudu.

Dışişleri Bakanlığı koltuğuna Jean Marc Ayrault getirildi

Fransa’da Laurent Fabius’tan boşalan Dışişleri Bakanlığı görevine eski Başbakan Jean Marc Ayrault getirildi.  Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu’na yeni atanan isimler açıklandı. Buna göre Anayasa Konseyi Başkanlığı’na atanan Fabius’un yerine François Hollande’ın Elysee’ye çıktığı ilk dönem Başbakan olarak görev yapan Jean Marc Ayrault atandı. 66 yaşında Almanca öğretmeni olan Ayrault’un zor bir dönemde Dışişleri Bakanlığı görevini devralacağı belirtiliyor. Suriye ve Irak’ta IŞİD ile mücadeleye devam eden, Afrika’da birçok ülkede de askeri varlığını sürdüren Fransa’nın dış politikasına yön verecek sosyalist Ayrault’un medyatik çıkışlar yerine devletçi politikalar sürdüreceğine de dikkat çekiliyor.

Yeni kabine 2017 cumhurbaşkanlığı seçilerine kadar görev yapacak

2017 yılında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar görev yapacak yeni bakanlar kurulunda önemli bir değişiklik de Lojman Bakanlığı’nda yaşandı. 2014 yılında kabine dışı kalan Ekoloji ve Yeşiller Partisi’nin Genel Sekreteri Emmanuelle Cosse Lojman Bakanı olarak atandı. Bu değişikliğin, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Hollande’ın küskünler safına geçen diğer sol partileri yeniden kendi safına çekmesi için önemli bir adım olarak yorumlanıyor. Ayrıca François Hollande’ın kültürden sorumlu danışması Audrey Azoulay da yeni kabinede Kültür Bakanı olarak görev yapacak.

Leave a comment

Your email address will not be published.