Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fransa Birliği’nin düzenlediği Huzurlu bir Türkiye için  “Hayır ile Şer’in Savaşı” paneline CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak ve CHP Birlik Başkanlarından Cemal Bulut konuşmacı olarak katıldı.

Pekşen konuşmasında “Bu referandum belki de halkın katılacağı ve iradesini kullanacağı son seçim olabilir.” uyarısında bulundu.

Paris’te yaşayan Türklerin ve çoksayıda partilinin katıldığı panelde açılış konuşmasını CHP Fransa Birliği Başkanı Bayram Uğur Güven yaptı. Paris Theatre du Gymnase Marie Beli’de gerçekleşen panel, Çanakkale Şehitleri için saygı duruşu ile başladı.

Güven’den DİTİB eleştirisi

Yaklaşan referandum oylamasında Lyon ve Strasbourg şehirlerinde sandıkların Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne  (DİTİB) bağlı kurumlarda kurulacak olmasını eleştiren Güven, bu yaklaşımın ve alanına kararın doğru olmadığını belirtti. Alınan bu yeni kararın Referandum sürecini olumsuz etkileyeceğini dile getiren Güven, konu hakkında yetkili makamlara itirazlarda bulunduklarını fakat olumlu bir cevap alamadıklarını ifade etti.

“Bu referandumdum son seçim olabilir!”

Referandumda neden hayır denmesi gerektiğine açıklık getiren CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Bu referandum belki de halkın katılacağı ve iradesini kullanacağı son seçim olabilir.” uyarısında bulundu. Referandumdan “evet” çıkmasının mümkün olmadığını belirten Pekşen, eğer sandığa gidilirse rahatlıkla “hayır” çıkacağını ve bu nedenle mutlaka sandığa gidilerek referandum sürecine dahil olmak gerektiğini vurguladı.

CHP Fransa Birliği’nin düzenlediği panel konuşmacı olarak katılan milletvekillerine yöneltilen soru cevap bölümü ile sona erdi.

Leave a comment

Your email address will not be published.