Paris’te Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçmeni ile biraraya gelen CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “ Avrupa ülkelerinin yöneticileri Türkiye’de olan biten bu haksızlık ve hukuksuzluğa karşı üç maymunu oynar hale geldiler.” dedi. Avrupa Birliği’nin kendi ülkelerinin çıkarlarının, AKP’ninTürkiye’de katlettiği demokrasiye göz yummaktan geçtiğini düşünmesini sert sözlerle eleştirdi.

Dünya İklim Zirvesi (COP 21) için Paris’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş CHP Fransa Birliği yetkilileri ve CHP seçmeni ile biraraya geldi. Türkiye’nin içinden geçtiği süreci değerlendiren Yarkadaş, 1 Kasım’da gerçekleşen genel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

“Medya soru soramazsa toplum gerçekleri öğrenemez.”

Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çeken Yarkadaş, tutuklu gazetecileri hatırlatarak, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanma sürecine ışık tuttu. Dündar ve Gül’ün Türkiye’de çok sık dillendirilen fakat bir türlü delillerinin ortaya konulamadığı bir haberden dolayı tutuklandığını dile getiren Yarkadaş, Can Dündar ve Erdem Gül’ün Türkiye’de adeta pandoranın kutusunu açtığını söyledi. Son tutuklamarın ardından iktidar partisinin ülkedeki bütün gazetecilere bir göz dağı verdiğini kaydeden CHP Milletvekili, “Tezek yakarsınız diyen bir başbakana tek bir söz söyleyemeyen bir medya ile karşı karşıyayız. Medya soru soramazsa toplum gerçekleri öğrenemez. Toplum gerçekleri öğrenemezse olup biten karşısında tepki veremez. Şu anda Can ve Erdem’in tutuklanarak toplumun aslında düşünce sistematiği felç edilmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

“ Avrupa ülkelerinin yöneticileri Türkiye’de olan biten bu haksızlık ve hukuksuzluğa karşı üç maymunu oynar hale geldiler.”

Paris’te Avrupa Birliği’ni (AB) sert sözlerle eleştiren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AB’nin Türkiye’de yaşanan hukuksuzlukları gözmenden geldiğine vurgu yaptı. Avrupalı devletlerin takındığı tutumu yerden yere vuran Yarkadaş, “ Avrupa ülkelerinin yöneticileri Türkiye’de olan biten bu haksızlık ve hukuksuzluğa karşı üç maymunu oynar hale geldiler.” dedi. Mültecileri bana gönderme, beni rahatsız etme ama orada insanları içeri mi tıkıyorsun, insan haklarını mı ihlal ediyorsun, gazeteleremi el koyuyorsun beni hiç ilgilendirmez diyen bir AB ile karşı karşıya oldukduklarını dile getiren Yarkadaş, “ Türkiye’de 14 televizyon kanalını haksız, hukuksuz ve ahlaksız bir şekilde kapattılar. 14 tevizyon kanalının kaptılmasına, demokrasinin beşiği olduğu iddia edilen Avrupa ülkeleri sessiz kaldılar. Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına da sessiz kaldılar daha da kalacaklar! Çünkü  kendi ülkelerinin çıkarlarının, AKP’ninTürkiye’de katlettiği demokrasiye göz yummaktan geçtiğini düşünen aciz ve zavallılar haline gelmiş bir AB var. İçten içe çürümüş, kokuşmuş, kendisi dışındaki herkesi düşman olarak gören vizyonsuz bir AB var!” şeklinde konuştu.

Rusya suçluyor, savunma Amerika’dan geliyor

Konuşmasının sonunda dinleyenlerden gelen soruları yanıtlayan Yarkadaş, Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğe değindi. İki ülke arasındaki gerginliği değerlendiren Yarkadaş, Rusya’nın açıklamalarına karşılık savunmanın Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelmesine dikkat çekti. Rusyanın Türkiye’yi değil Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesini suçladığını fakat Erdoğan’nın kelime oyunu yaptığına dikkat çekerek, “ Putin çıkıp, bunlar IŞİD ile petrol alıp satıyor diyor, cevabı Amerika veriyor.” şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.