Fransa’da 6 konsolosluk bölgesinde siyasi örgütlenmesini tamamlayan CHP, milletvekili seçimleri için bütün hazırlıklarını tamamlamış durumda. Bütün yurtdışı örgütleriyle seçimlere hazır olduklarını açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fransa Birliği genel seçimlerde CHP’nin yüzde 36 oranında oy alacağına inanıyor. 

8 Mayıs 2013’de il kongresini düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fransa Birliği, seçim hazırlıklarını tamalamış durumda. İlk kongrede açıkladıkları hedefe ulaştıklarını dile getiren CHP Fransa Birliği Başkanı Hüseyin Çiçek, Konsolosluk bölgelerinde Paris, Lyon, Strasbourg, Marseille, Nantes, Bordeaux şehirlerinde resmi olarak CHP örgütlerinin kurulduğunu belirtti. Çiçek, seçimlerin ardından Eylül 2015 tarihinde bütün CHP birliklerini tek çatı altında toplamayı hedeflediklerini dile getirdi. 

Yurdışındaki CHP örgütlerinin sayısını 32 olarak açıklayan Çiçek, “Bu örgütlerin 6’sı Fransa’da 10’u da Almanya’da. Bütün yurtdışı örgütlerimiz ve CHP Fransa Birliği olarak seçimlere hazırız ve bütün sandık görevlilerimizi Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirdik.” dedi. 

CHP yurtdışında çok geç örgütlendi

CHP yurtdışı örgütlenmesnin içinde olan bir isim olan Çiçek, CHP’nin yurtdışında çok geç örgütlendiğine dikkat çekerek özeleştiride bulundu. Henüz iki senelik bir siyasi yapılanma olduklarını ve bu iki senelik örgütlenmenin Almanya’da CHP genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun katıldığı mitinge için 14 bin kişiyi bir araya getirmeyi başardığını dile getirdi.

Artık CHP’liler de var, CHP de var!

Bordeaux şehrinde CHP’liler ile biraraya geldiklerini belirten Çiçek, başından geçen duygusal bir anıyı aktardı. Toplantıya katılanlar arasından yaşlı birinin “Siz CHP’li misiniz? Şimdi burada CHP mi var? diye sorduğunu ve gözleri dolarak konuşamadığını belirterek,  “Geçmişte CHP’liler çoktu ama CHP yoktu. Şu anda CHP’liler de var, CHP de var!” şeklinde konuştu. 

“CHP’nin yüzde 36 oranında oy alacağına inanıyorum”

CHP’nin sosyal demokrat bir parti olduğunu belirten CHP Fransa Birliği Başkan Yardımcısı Uğur Güven, “İnsanlarımıza kendimizi tanıtmak istiyoruz. Bütün CHP’liler gönüllü olarak bu konua kararlı.” ifadelerini kullandı. Seçim sonuçları noktasında çok iyimser olduğunu dile getiren Güven, “ Sandıktan CHP’nin yüzde 36 oranında oy alacağına inanıyorum.” dedi. 

“Aleviler, kimsenin arka bahçesi değil!”

Alevi oyları konusuna değinen Çiçek, Aleviler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri şuurlu, bilinçli olarak nerde olduklarını ve kime oy vereceklerini bilen bir inanç topluluğudur.” dedi. Alevilerin demokrat, laik kimliğine dikkat çeken Çiçek, bugün gelinen noktada Alevileri, hiç kimsenin  kendi arka bahçesi olarak göremeyeceğinin altını çizdi.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.