Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fransa Birliği seçim çalışmlarına başladı. CHP İstanbul Milletvekili Müslüm Sarı ve Süleyman Çelebi’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde, Fransalı Türklerin siyasi desteği istendi. Müslüm Sarı, Yurtdışında, tekilatlanma noktasında geç kaldıkları özeleştirisinde bulunurken, Çelebi, muhalefeti birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Paris’te ‘Türkiye nereye gidiyor, ne yapmalı?’ konulu panel düzenledi. Theatre Gymnase Marie Bell’de gerçekleşen panele, CHP’nin iki İstanbul Milletvekili Müslüm Sarı ve Süleyman Çelebi konuşmacı olarak katıldı. Saygı duruşu ile başlayan panelin açılış konuşmasını CHP Fransa Birliği Başkanı Hüseyin Çiçek yaptı. Panele katılanlan konuşmacıları tanıtan Çiçek, daha önce panele katılacağı duyurulan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın, yoğun iş gündemi nedeni ile panele katılamadığı bilgisini verdi. 

Fransa’da henüz iki yıllık bir teşkilat olduklarına dikkat çeken Çiçek, CHP Fransa Birliği’nin yeni bir lokale kavuştuğunu belirtti. CHP Fransa Birliği kadın kolları başkanı Cihan Baktır Aydın ve gençlik kolları başkanı Şegan Güven’i katılımcılara tanıtan Çiçek, panele katılanlardan,  CHP Fransa Birliği’nin çalışmalarına  katkıda bulunmalarını istedi. 

Milletvekilinden “Çok geç kaldık” özeleştirisi

Panelde ilk konuşmayı gerçekleştiren CHP İstanbul Milletvekili Müslüm Sarı, özeleştiride bulundu. CHP olarak yurtdışında örgütlenme noktasında çok geç kaldıklarını ifade eden Sarı, “Cunhuriyetin ilk partisi olmamıza rağmen malesef yurtdışı teşkilatlanması noktasında geç kaldık. Diğer siyasi parti ve guruplar örgütlenirken, CHP Avrupa’da örgütlenemedi. 90 yıllık bir parti, beş buçuk milyonluk bir Türkiyeli var ama henüz örgütlenememiş, örgütlenme konusunda mesafe katedememişsiz.” ifadelerini kullandı. Bu konuda önemli bir çalışma başlattıklarını belirten Sarı, “Bugün gelmiş olduğumuz bu noktada Fransa’da 23 birliğimiz var. Bundan sonra da bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç var. Ben bu meseleyi önemsiyorum ve herkesin katkıda bulunmasını istiyorum.” dedi. 

Çelebi, bütün muhalefeti birlikte mücadele etmeye çağırdı

Fransalı Türklerin desteğini isteyen Chp İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, ikdidar olunmadığı takdirde milletvekili olmanın sabahlara kadar çalışılsa da birşey ifade etmediğini dile getirdi. Çelebi konuşmasında, “ Bize bu konuda görev düşüyor. Tek kimlikte sahada olmamız gerekiyor. Demokrasi için bir sloganla sahaya çıkmalıyız. Önemli olan Türkiye’nin geleceği, gerisi bizim için teferruat. Samimiyetle söylüyorum, bir bedel ödenmesi gerekiyorsa, o bedeli ödüyoruz. Ödüyeceğiz ama onlarada o bedeli ödetmek namus borcumuz olsun. Eğer birlik olursak, ufak ayrıntılarla boğuşmazsak, sol, solun kurdu olmazsa başarabiliriz. Türkiye nazi Almanya’sına doğru gidiyor. Türkiye’de hukuk yok! Adelet yok! Vereceğimiz mücadele hukuk olması içindir. O nedenle ikdidar olmaya ihtiyacımız var. Güç verin, destek verin, katkı verin diyorum. Türkiye’de inadına mücadeleye devam, faşizme hayır diyorum!” ifadelerine yer verdi. 

 

Leave a comment

Your email address will not be published.