Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, cesedi Bodrum sahiline vuran 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi karikatürü nedeniyle bir kez daha eleştiri oklarının hedefi oldu. 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ‘Riss’ imzalı karikatürde Aylan Kurdi’nin büyüdüğünde ‘Almanya’daki tacizcilerden biri olabileceği’ iması var.

AYLAN BÜYÜDÜĞÜNDE NE OLURDU?

‘Göçmenler’ başlıklı karikatürde Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cesedi bir balon içinde görünüyor ve yanında “Küçük Aylan büyüdüğünde ne olurdu?” diye soruluyor.

“ALMANYA’DA TACİZCİ OLABİLİR” İFADESİ

Bu sorunun altında da koşarak kaçan bir kadını, elleri açık halde kovalayan iki erkek görülüyor.

Karikatürün altında da Fransızcada arkadan elle tacizde bulunanlar için kullanılan ‘Tripoteur’ kelimesi kullanılarak ‘Almanya’da tacizci’ olabileceği ifade ediliyor.

Twitter kullanıcıları karikatürü “iğrenç”, “zevksiz” sözleriyle eleştirdi ve ‘İslamofobik’ olmakla suçladı.

Tartışma yaran bu karikatür, derginin hedef olduğu ve aralarında ünlü karikatüristlerinde bulunduğu 10 kişinin öldüğü silahlı saldırının birinci yıldönümünden bir hafta sonra yayımlandı.

Geçen yıl Ocak ayındaki saldırının ardından yayımlanan provokatif karikatürler dergi içinde de tartışmalar doğurmuştu. Charlie Hebdo, önde gelen karikatüristlerinden ve saldırı sonrası ilk sayıyı tasarlayan Luz dergiden istifa etti.

“YENİDEN CANIMIZI YAKIYORLAR, BU ADİL DEĞİL”

Sputnik’te yer alan habere göre Aylan Kurdi’nin halası Tima Kurdi, Charlie Hebdo’nun bu karikatürünü ‘mide bulandırıcı’ olarak tanımladı. “Umarım insanlar ailemizin acısına saygı gösterir” diyen Tima Kurdi, CBC’ye yaptığı açıklamada “Kaybımız çok büyük. Bu acı olaydan sonra asla eski gibi değiliz. Yavaş yavaş unutmaya ve hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz ama yeniden canımızı yakıyorlar, bu adil değil” ifadelerini kullandı.

“DAHA ÖNCE DE YAPMIŞLARDI, UMARIM BİR DAHA YAPMAZLAR”

Tima Kurdi, Aylan’ın babası Abdullah Kurdi’nin henüz konuşmadığını, ancak karikatür nedeniyle çok üzgün olmasından endişe duyduğunu da söyledi.

Yapılabilecek en iyi şeyin bu karikatürü görmezden gelmek olduğunun altını çizen Kurdi, “Bu mide bulandırıcı ama herkesin kendi fikri. Onlar düşüncelerini ifade etmekten hoşlanıyor. Daha önce de yapmışlar, umarım bir daha yapmazlar” dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.