Charlie Hebdo, bu defa İtalya depreminde hayatını kaybedenleri karikatüre ederek tepki çekti.  Geçtiğimiz hafta meydana gelen ve 294 kişinin hayatını kaybettiği depremde  yıkıntıların altında kalan kurbanları İtalyan makarnası lazanyaya benzeten karikatürü tepki toplamaya devam ediyor.

Depremin en çok yıkıma ve can kaybına yol açtığı Amatrice kasabasının belediye başkanı Sergio Pirozzi, Repubblica gazetesinin kanalına yaptığı açıklamada, “Ölüler üzerine nasıl karikatür yapılabilir ki? Ben eminim ki, bu çirkin ve utanç verici karikatür, Fransızların hislerine karşılık gelmiyor. Karikatür, ironi yapıyoruz ama yaşanan talihsizlikler ya da ölüler üzerine hiciv yapılamaz. Her şeyin bir sınırı var.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya üzerinden Charlie Hebdo’ya tepki gösteren İtalyanlar, Twitter mesajlarında   Fransız mizah dergisi için iğrenç ve saygısız ifadelerini kullandı.

“Üzgünüz ama artık Charlie Hebdo değiliz”

Twitter’da, Charlie Hebdo başlığıyla açılan tartışmalarda, derginin sınırı aştığı dile getirilirken, “Üzgünüz ama artık Charlie Hebdo değiliz” tepki mesajları yayınlandı.

Forza Italia Partisi milletvekillerinden Barbara Saltamartini de Twitter hesabından, “Charlie Hebdo’nun karikatürü, depremde kaybettiklerimize yönelik aşağılık ve incitici. Bu dergi bir hiciv değil ama bir çöp”yorumunu yaptı.

“Bu hiciv değil, ırkçılık”

İtalya’dan gelen tepkiler üzerine Fransa’nın Roma Büyükelçiğinden bir açıklama geldi. Fransa Büyükelçiliği, felaket dolayısıyla İtalyan halkının acılarının paylaşıldığını belirtirken, “Charlie Hebdo’nun tasviri, Fransa’nın pozisyonunu temsil etmiyor” ifadesini kullandı.Gazeteci Marco Ventura da,  “Bu hiciv değil, ırkçılık” şeklinde tepkisini gösterdi.

“Aylan Kurdi” karikatürü de unutulmadı

Charlie Hebdo dergisi daha önce yayınladığı “Göçmenler” karikatürüyle Bodrum’da geçen yıl minik cesedi kıyıya vuran Aylan Kurdi’yi büyüdüğünde tacizci olacakmış gibi göstermesi tepki çekmişti.

Leave a comment

Your email address will not be published.