Mevlüt Çavuşoğlu’nun Metz  ziyareti sonrası  Fransa siyasetinin gündemine, Türkiye damgasını vurdu. Fransız haber sitesilerinin manşetinde Türkiye haberleri yer aldı. 

Cumhuriyetçiler’in cumhurbaşkanı adayı François Fillon, Cumhurbaşkanı François Hollande’ı “Avrupa ile dayanışma içinde olmamakla” suçlarken Türkiye karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı Nicolas Dupont-Aignan, “Çırak diktatör için yapılan bu toplantıya izin verildiği için Fransa adına utanıyorum” dedi.

Fransa’nın Sağcı ve aşırı sağcı partileri hep bir ağızdan “Fransa için utanç verici bu toplantıya müsaade eden Cumhurbaşkanı François Hollande’ın bir an evvel cumhurbaşkanlığı koltuğundan uzaklaşması gerekiyor” açıklamasını yaptılar.

Fransa Dışişleri Bakanı: Çavuşoğlu’nun toplantısını yasaklayacak bir gerekçe yok

Fransa’da, sağ görüşteki partilerin Çavuşoğlu’nun Metz mitingine izin verilmesine tepki göstermesi üzerine, Fransız Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, yazılı bir açıklama yaptı:

“Fransa’daki bir derneğin kapalı bir mekanda organize ettiği bir etkinliktir” denilen açıklamada “Kamu düzeni tehdidi olmadığından, Fransız siyasetine müdahale unsuru taşımadığından, bu toplantıyı yasaklayacak bir gerekçe yoktur” ifadelerine yer verildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.