32.si düzenlenen Uluslararası İletişim Programları fuarı (MİPCOM) Fransa’nın Cannes şehrinde Pazartesi günü başladı.

Salon Cannes Kongre salonunda ve ziyaretçiler tarafından 20 Ekime’e kadar gezilebilecek. Bu sene fuarın onur konuğu Japonya ve açılış tematiği « Spirit of Imagination » ( Hayal etme zekası).

MIPCOM açılışı Türk ve Japon delegasyonunun basın toplantısıyla başladı. Fuarın geçen seneki onur konuğu olan Türkiye bu toplantıyla sırasını Japonya’ya vermiş oldu. Türkiye adına konuşan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, « onur üye sıfatını Japonya’ya verdiğimiz için çok mutluyuz » diyerek Japonya ile ortak yapılan « Ertuğrul » filmine atıfta bulunup iki ülke ilişkilerinin önemine değindi.

2000’de 10 bin dolar, bugün 350 milyon dolar dizi satışı

MIPCOM dünyadaki en büyük görsel program ürünlerinin sergilendiği bir fuar olma özelliği teşkil ediyor. Dünya istatistiklerinde Türkiye dünyada ABD’den sonra en çok dizi üreten ve bunu dünyaya satan ülke konumunda. Türkiye 2000 yılında dünyaya sadece 10 bin dolarlık görsel yayın satabilirken bugün 350 milyon dolar civarı dizi ve görsel yayın pazarlıyor. Türk dizileri özellikle Balkanlar, Orta asya, Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinde ciddi oranda rağbet görüyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.