Paris Büyükelçisi Hakkı Akil saldırıya uğradı. Paris Descartes Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen ‘Türkiye ve Fransa’da Laiklik’ konferansına konuşmacı olarak katılan Akil, kimliği belirsiz bir kişinin boyalı saldırısına maruz kaldı. Konuşma yaptığı sırada kürsüye yaklaşan kişi elindeki boyalı sıvıyı Büyükelçi Akil’in üzerine fırlattı.

IMG_3874

Dinleyenlerin ve koruma görevlilerin araya girmesi ile etkisiz hale getirilen protestocunun öğrenci olmadığı anlaşıldı. Hakkı Akil, saldırının ardından konuşmasını tamamlayarak salondan ayrılırken,  Fransız polisi güvenlik önlemlerini artırdı.

IMG_3875

Saldırgan Ermeni asıllı Fransız vatandaşı

“Saldırılarının artması şaşırtıcı olmaz”

Saldırı sonrası açıklama yapan Hakkı Akil, saldırganın Ermeni asıllı Fransız vatandaşı olduğunu belirtti. Güvenlik görevlilerinin saldırganın kimliğine ulaştığını dile getiren, Akil, “ Daha öncede saldırdılar. Marsiya’da ve Paris’te Turizm Ofisine de saldırdılar.” dedi. 2015  dolayısı ile saldırıların artıp armayacağı konusunda düşüncelerini sorduğumuz Akil, “O konuyu diasporaya sormanız lazım. Artması şaşırtıcı olmaz!” yanıtını verdi. 

Leave a comment

Your email address will not be published.