Paris Büyükelçisi Hakkı Akil Sivil Toplum Kurumu (STK) temsilcileri ile bir araya geldi. Paris Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen toplantıya Ermeni soykırım iddiaları ve 2015 konusu damgasını vurdu. STK temsilcilerine seslenen Büyükelçi Akil, “2015 dünyanın sonu değil!” dedi.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Paris’te Türk sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ile bir araya geldi. Paris başkonsolosluk binasında gerçekleşen tanışma toplantısına  Başkonsolos Turgut Kural, Konsolos Müslüm Aygün, Muavin Konsolos Yasemin Celbiş, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Nihat Ünal, Paris Din Hizmetleri Ataşesi Gencağa Sayan ve Paris Başkonsolosluk görev bölgesinde faaliyet gösteren çok sayıda STK temsilcileri de katıldı. 

Konuşmasının büyük bölümünü Ermeni soykırım iddialarına ve 2015 konusuna ayıran Büyükelçi Akil, Ermeni sorunu hakkında daha önce basına verdiği demeci hatırlatarak, ” Ermeni sorunları hakkında  verdiğim bir demeci okumuşsunuzdur. Herkes bu büyükelçi gelir gelmez böyle tuhaf şeyler söylüyor,nerden çıktı bu diyebilirsiniz Ermeni konusu çok hassas bir konudur. Ermeni iddiaları soykırım konusunda bunun soykırım olmadığını bizim tarafımızdan Türk Devleti,devlet yetkililieri,yada kamu kuruluşları tarafınca tersinin ispat edilmesi ki bizim ispata ihtiyacımız yok. Çünkü şu anda soykırım var diye hukuki bir karar yok ortada.” dedi.

“2015 dünyanın sonu değil!”

Akil, Ermeni tarafının tamamen bir algı yönetimi içerisinde olduğuna dikkat çekerek, “2015 yılı dünyanın sonu değil. Kendimiz 2015’in  reklamını yapıyoruz. 2015’in 2014’ten farkı ne ? Ermeni soykırımı oldu diyen çevrelerin biraz daha fazla bağıracaklar. Birşey değişmeyecektir. Keendi kendimize bir dev yaratıp sonra o dev ile çarpışıyoruz!” şeklinde konuştu.

10312

Toplantının son kısmında STK temsilcilerinden gelen soruları yanıtlayan Akil, STK temsilcilerinden bölgelerinde siyasi alanda daha etkin olmalarını isteyerek, STK’ların amaçlarından birininde  yaşadıkları şehirlerde seslerini daha iyi duyurabilmek olduğunu hatırlattı. Büyükelçi Hakkı Akil’in STK temsilcileri ile gerçekleştirdiği ilk toplantı soru cevap bölümü ile son buldu.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.