Sıla yolunda  Türkiye’den dönüşler başlarken, Avrupalı Türklerin Bulgaristan çilesi bu yıl da değişmedi. Gurbetciler için çile olan gümrük kapılarını Bulgar hükümeti altın madeni gibi işletiyor. Dezenfekte işlemi için her araçtan 3 Euros alarak milli gelirine ciddi katkı sağlayan uygulmaya Bulgar  halkı  “Altın göl” diyor.

Sıla yolunda farklı güzergahlardan Türkiye’ye giriş-çıkış yapan Avrupalı Türklerin Bulgaristan çilesi bu yıl da değişmedi. Bulgar hükümeti, Avrupalı Türkler için çileye dönen gümrük kapılarını adeta altın madeni gibi çalıştırıyor. Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı’nın, 2011’de şap hastalığına karşı Kapıkule’den geçen otomobilleri dezenfekte etmeye başlayan Bulgar hükümeti milli gelirine ciddi kazançlar sağlıyor. İzin dönüşü uygulamaya konulan dezenfekte işlemi için Bulgar halkının kullandığı isim ise “Altın göl” Önceki yıllarda da uygulamaya konulan fakat çeşitli  aksaklıklar nedeniyle uzun bir süre uygulanmayan dezenfeksiyon sistemi temmuz ayı sonlarında yeniden devreye girdi.

Agustos ayında Bulgar gümrüğü altın madeninden farksız

Gurbetçi yoğunluğunun yaşandığı Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’ndaki dezenfeksiyon sistemi en çok gurbetçilerin dönüş yolunda çalışıyor. Avrupalı Türklerin izin dönüşü en çok tercih ettiği Kapıkule sınır kapısından Bulgaristan’a  geçen her araçtan dezenfekte ücreti olarak 3 Euros alınıyor. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre Kapıkule’den en çok araç Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleşiyor. Bir önceki izin döneminde Kapıkule’den 480 bin araçın çıkış yaptığı ve bu araçlardan 205 binin Temmuz ve Ekim aylarında çıkış yaptıkları ifade ediliyor. Avrupalı Türk çıkışının en çok yaşandığı ayın Ağustos ayında 112 bin aracın Kapıkule’den Bulgaristan’a giriş yaptı belirtiliyor.

Araçların tek tek aranması çileye dönmüş durumda

Avrupalı Türkler, güvenlik önlemlerini artırma kararı alan Bulgaristan sınır kapılarında yine saatlerce beklemek zorunda kaldı. Yunanistan’a kıyasla daha katı güvenlik önlemleri alan Bulgaristan’da ülkeye giriş-çıkış yapan tüm araçlar arandı. Ülkedeki yolları hala Avrupa Birliği (AB) standartlarında olmadığından da yakınan Fransalı Türkler, tüm bu olumsuzluklara rağmen sıla yolunu kısaltığı için Bulgaristan’dan geçiş yapıyor. Her yıl sıla yolunda direksiyon başına geçen yüz binlerce Avrupalı Türk,  Bulgaristan çilesinin ne zaman biteceğini sorguluyor.

Bulgaristan, dönüş yolunda güvenlik önlemlerini ve kontrolleri artırdı. Sınır kapılarında bütün araçlarda bagaj araması yapan gümrük yetkilileri, kilometrelerce kuyrukların oluşmasına neden oldu. Buna karşın Yunanistan gümrüklerinde ise araçların aranmadığı bilgisini veren Avrupalı Türkler, iki ülke sınır kapılarında  maruz kaldıkları farklı uygulamaya dikkat çekti. Bulgaristan sınır güvenlik görevlilerinin yavaş ve saygısız tavrından şikayet eden Avrupalı Türkler, yol güzergahında bulunan diğer ülkelerden ziyade en çok  Bulgaristan’da keyfi uygulamalara maruz kaldıklarını belirtiyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.