Fransız Senatosun geçtiğimiz hafta onayladığı yasayla bundan böyle ‘Ermeni Soykırımını’ tartışmaya açanlar hakkında cezayı işlem uygulanabilecek. Fransız politikacılarının dediği gibi Ermeni meselesi Türkiye için bir ‘geçmişi hatırlama zorunluluğu’iken, bugün yıldönümü olan bu kara gün de Fransa için bir hatırlama zorunluluğu teşkil ediyor.

cezayir-1

17 Ekim 1961 tarihinde devam etmekte olan Cezayir Savaşı’nın bitmesine bir kaç ay varken, Paris’de FLN ( Cezayir Ulusal Bağımsızlık Hareketi) tamamen pasifik bir yürüyüş organize eder. Bu yürüyüşe ekseriyetle Cezayirli işçiler ve diğer mağrıp kökenliler iştirak ederler. Bu gösterinin amacı Fransız devletinin Fransa’daki Cezayirlilere yapılan ayrımcı tutumudur. Zira fabrikalarda Cezayirli işçiler Fransız işçilerden ayrı tutuluyor, her akşam 20:30’dan 05:30’a kadar sokağa çıkma yasakları bulunuyor ve işlettikleri kafelerin akşam 19:00’da kapanma zorunlulukları bulunuyordu.

cezayir-2

O gün bu gösteri yürüyüşüne 30 bin kişi katılmıştı.

Paris’in Valisi olan Maurice Papon en yüksek otorite Cumhurbaşkanı De Gaulle’dan gerekli izini almış ve 7000 polisle kanlı bir şekilde göstericileri dağıtmaya başlamışlardı. 11730 kişi tutuklandı, resmi olmayan rakamlara göre 200 kadar Cezayirli işçi öldürüldü. Pek çoğu Seine nehrine atıldı. Öyle ki Paris’ten Rouen şehrine kadar uzanan Seine nehri boyunca 150 kadar cesetin toplandığı bazı gazetelere yansıdı.

cezayir-4

Tüm bu olup bitenlere rağmen Vali Papon sessiz kalmayı tercih etmiş ve olaylarda sadece 3 kişinin öldüğünü iddia edecek kadar ileriye gitmişti.

Bu kanlı tarih halen Fransa tarafından resmi olarak tanınmış değil.

Leave a comment

Your email address will not be published.