Paris saldırılarının ardından yabancıların yoğun olmadığı küçük şehirlerde yaşayan Müslümanlara yönelik baskılar hızla artıyor. Öğrenim gördüğü okulda arkadaşları tarafında sürekli hakaret ve ırkçı saldırılara maruz kalan Yunus Esmek’in ailesi yaşadıkları çaresizliği Zaman France’a anlattı. Bir sinema klasiği olan Yıldız Savaşları karakterini elinde bıçakla resmeden 10 yaşındaki Yunus’un ailesi okula çağrılarak, “ Çocuğunuz ilerde cihatçı terörist olabilir! ” dendiği iddia ediliyor.

Paris terör saldırılarının ardından Bordeaux yakınlarında yaşayan Esmek ailesi zor günler yaşıyor. Bin nüfuslu küçük bir kasabada tek Türk aile olan Esmek ailesinin küçük oğulları Yunus, okulda ırkçı ve İslam karşıtı söylemlere maruz kalıyor. Paris saldırılarının ardından Pazartesi okulda arkadaşlarının hakaret ve sözlü saldırılarına uğrayan Yunus Esmek, okul idaresinin de daha önce çizdiği bir resimden dolayı baskı yaptığı ortaya çıktı.

esmek-ailesi

“10 yaşındaki oğluma Müslüman olduğu için terörist muamelesi yapılıyor!”

Apar topar okula çağırılan anne Hatice Esmek, çocuğunun uzun zamandır ırkçı söylemlerden şikayet ettiğini fakat Paris saldırılarının ardından adeta çocuğuna terörist muamelesi yapıldığını dile getirdi. Okul idaresi ile sürekli görüştüklerini belirten anne, yetkililerin ırkçı ve İslam karşıtı söylemleri görmezden geldiğini ve sürekli oğlunun sorunlu gösterilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Akademiye ve belediyeye başvurduklarını dile getiren anne Hatice Esmek, “ Paris saldırılarının ardından hayatımızı zindan ettiler. 10 yaşındaki oğluma Müslüman olduğu için terörist muamelesi yapılıyor!” dedi.

Eli bıçaklı Yıldız Savaşları karakteri çizen Yunus, ilerde cihatçı terörist olabilirmiş

Okuduğu okulda daha önce çizdiği “Yıldız Savaşları” karekterinin eline bıçak figürü ekleyen 10 yaşındaki Yunus, yaşadığı küçük şehirde bütün okul idaresi ve belediye başkanı tarafından terörist muamelesi gördüğü iddia ediliyor. Bordeaux yakınlarında bulunan Noaillan (33730) şehrinin belediye başkanlığı koltuğunda ise ırkçı söylemleri ile dikkat çeken aşırı sağ parti Ulusal Cephe’den  (FN) Laurence Harribey oturuyor. Ulusal Cephe’nin güçlü olduğu bin nüfuslu şehirde Esmek ailesi yaşadıkları sorunu çözmek için çaldıkları bütün kapıların yüzlerine kapatıldığını belirttiyor. Paris’te yaşanan saldırılardan önce de çocuklarının okulda ırkçı söylemlere maruz kaldığını belirten Hatice Esmek, “Saldırıların ardından artık çocuğumun aynı okulda okuması imkansız. Daha önce çizdiği bir resimden dolayı okulla çağırıldık ve psikolog açıkça çocuğunuz ilerde cihatçı terörist olabilir uyarısında bulundu. 10 yaşında bir çocuktan sadece çizdiği bir resim yüzünden elbirliği ile terörist çıkarmaya çalışıyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Gereken bütün adımları atacağız gerekirse başka şehre taşınacağız.” ifadelerini kullandı.

Belediye başkanından Türk aileye ‘Sorunlu aile” şoku

Defalarca yaşadıkları sorunların çözümü için Noaillan Belediye Başkanı Laurence Harribey ile görüştüklerini dile getiren Esmek ailesi, son olarak çocuklarının okul değişikliği için kendinden yardım istediklerini fakat belediye başkanının kendilerini “ Sorunlu aile” olarak değerlendirdiğini iddia ediyor. Küçük oğulları Yunus’u yakın bir şehirdeki başka bir okula yazdırmak isteyen Esmek ailesi, yardım için gittikleri belediye başkanının, diğer okulun bulunduğu belediye başkanına “Sorunlu aile”  ibareli mektup yazdığını duyunca büyük şok yaşadıklarını aktardı.

yasin-esmek

“ Taşınmaktan başka çaremiz yok! En kısa zamanda taşınacağız.”

Son dönemde çocuklarının yaşadığı sorunlar karşısında çaresiz kaldıklarını ifade eden baba Yasin Esmek, “ Taşınmaktan başka çaremiz yok! En kısa zamanda taşınacağız.” dedi. Büyük oğullarının ve büyük kızları için uygun okul bulmakta zorlandıklarını dile getiren Yasin Esmek, “ Yunus’u artık o okula gönderemeyeceğimiz ortada. Onun okulu için gerekirse Bordeaux’ya bile taşınmayı düşünüyorum. Burada oturmuş bir hayatımız var. Paris saldırılarının ardından çocuklarımızın üzerindeki baskı artık dayanılacak gibi değil.”dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.