Yeni çalışma yasası protestolarını takip eden fotomuhabire, Fransa emniyeti yasak getirdi. Basın özgürlüğüne  “büyük bir darbe” olarak değerlendirilen karar büyük tepki çekti.

Paris’te polis yetkilileri “Nnoman” takma  ismini kullanan bir fotomuhabirin protesto gösterilerine atılmasını yasakladı. Cumartesi günü gerçekleşen eylemlerde polisiz sert müdehalesini ve gaz kullanmasını fotoğraflayan fotomuhabire getirilen yasak büyük tartışmalara neden oldu. Emniyet müdürlüğü fotomuhabire yolladığı resmi belgede düzenlenecek çalışma yasası karşıtı  protestolara katılmasının kesinlikle yasak olduğunu belirtti.

Emniyet Müdürlüğü  resmi Twitter  hesabından yayınladığı yazısında, söz konusu gazetecinin Paris’in 6,7, 14 ve 15. bölgelerinde saat  11.00’den 20.00’ye kadar gündüz yasağı, Republique Meydanı’nda ise 18.00’den  07.00’ye kadar gece yasağı getirdiğini açıkladı.

Fransız basınına konuşan  “Nnoman”in avukatı, olağanüstü hal yasaları kapsamında verilen bu kararın basın özgürlüğüne  “büyük bir darbe” olarak değerlendirdi. Fransız basınına açıklama yapan Paris Valiliği ise fotomuhabiri şiddet eylemlerine karışmakla şuçlayarak, kararın bu nedenle verildiğini belirtti.

Yoğun  protestoların yaşandığı Fransa’da yeni çalışma yasası günlük azami 10 saat olabilen  çalışma süresi 12 saate çıkarmayı ve haftalık 24 saat olan  asgari çalışma süresi düşürmeyi hedefliyor. Yasa tasarısı ayrıca işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını  düşürme yetkisi verdiği için binlerce Fransızı sokağa dökmüş durumda.

Leave a comment

Your email address will not be published.