Fransa’da cumhurbaşkanı aday adayı Benoit Hamon, aşırı sağcı gruplar tarafından yakıştırılan ‘Bilal’ isminden gurur duyduğunu söyledi.

“Bilal olmaktan onur duyarım”

Sosyalist Parrti’nin cumhurbaşkanı aday adayı Benoit Hamon, Seine-Saint Denis’deki mitinginde, kendisine takılan isim hakkında konuştu. Aşırı sağın, Benoit isminden yola çıkarak kendisine ‘Bilal’ ismini taktığına işaret eden Hamon, “Bilal olmaktan onur duyarım. Elie ve David olmak da benim için aynı derecede gurur kaynağı” diye konuştu.

“Marine Le Pen ile son ana kadar mücadele edeceğim!”

Hamon, ırkçı ve İslam karşıtı grupların yaptığı bu yakıştırmalardan hiç rahatsız olmadığını belirtti. Marine Le Pen ile son ana kadar mücadele edeceğini ifade eden Hamon,  Bilal, Elie ya da David ismiyle anılmanın kendisi için bir gurur kaynağı olduğunu ve aşırı sağın Müslüman ve Yahudi isimlerinden nefret ettiğinine dikkat çekti.

Alain Juppe’ye  “Ali”, François Fillon’a “Farid”

Fransa’da Ulusal Cephe’nin başını çektiği aşırı sağ, rakip politikacılara karşı nefret söylemini Müslüman isimler üzerinde sergiliyor. Hamon’dan önce daha önce de merkez sağın cumhurbaşkanı aday adayı Alain Juppe için ‘Ali’, merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon için ‘Farid’ yakıştırmasında bulunmuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.