Başörtülü hasta istemeyen doktora tepkiler büyüyor

Müslüman kadın hastalarına “Başörtünüzü çıkarın” baskısı yapan Doktor Philibert de Rovira’ya hasta yakınları ve  Müslümanların tepkisi yükseliyor.

Gien şehrinde bir doktorun Müslüman kadın hastalarından başörtülerini çıkarmalarını istemesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Dr. Philibert de Rovira’nın muayenehanesine gelen hastalarına yönelik tavrı şehirde yaşayan Müslümanları şaşırtmış durumda.  Daha önce Müslüman kadın hastalarının başörtülerini çıkarması yönünde herhangi bir talebi bulunmayan Rovira’nın bu tavrının Charlie Hebdo ve Kasım ayında gerçekleşen Paris saldırılarından sonra ortaya çıktığı düşünülüyor. 

Dindar bir Hiristiyan olarak tanınan doktor Rovira’nın, hastalarının büyük bir bölümünü Türk ve Fas asıllı Müslümanlar oluşturuyor. Daha önce doktorları ile hiç bir sorun yaşamadıklarını belirten hastalar, Dr. Rovira’nın son bir kaç aydır başörtüsü takıntısı yaşadığına dikkat çekiyor. Başörtülü kadınlar, yaşadıkları baskıya karşın  tepkilerini daha etkin bir şekilde göstereceklerini ve asla geri adım atmayacaklarını ifade ediyor.

Doktordan, Müslüman kadınlara “Başörtünüzü çıkarın”  önerisi

Muayenehanede yaşadıkları başörtüsü baskısını basına anlatan Betül U. “Aile doktorum olan Philibert de Rovira’nın muayenehanesine gittiğimde zaten birdahaki sefere geldiğimde başörtümü çıkarmam gerektiğini diğer Müslüman kadınlardan duymuştum. Dr. Rovira bana kararını verdiğini ve bir dahaki muayenede başörtünüzü çıkaracaksınız dedi. Bende kendisine başörtümü çıkarmam neyi değiştirecek dedim.” şeklinde konuştu. Doktorun bu tavrının kendisine çok hasta kaybettireceğini belirten, Betül, doktorun kendisine cevap vermediğini dile getirdi.

Basın mensuplarının, iddialar karşısında açıklama yapması için defalarca Dr. Philibert de Rovira’ya ulaşma çabası sonuçsuz kaldı. Doktor Rovira  ısrarla iddiaları yanıtsız bıraktı.

“Özgür bir ülkedeyiz !”

Noel öncesi doktorda randevusu olduğunu belirten başka bir başörtülü hasta olan Ayşe S. doktorun aynı teklifi kendisine de yönelttiğini ve doktorun, “Size ne düşündüğümü söyleyecem. Bugüne kadar sizlere fazla müsamaha gösterildi. Artık sizi başörtülü kabul etmeyeceğim.” dediğini aktardı. Doktorla kısır bir tartışmaya giriştiklerini belirten Ayşe. S, doktora bu yaptığınızın sonuçlarının ne olacağının farkındamısınız diye soru yönelttiğini Dr. Rovira’nın ise “Özgür bir ülkedeyiz!” yanıtını verdiğini aktardı. Doktorun özgür bir ülkedeyiz çıkışına karşılık veren Ayşe S. “Eğer özgür bir ülkede isek ben de başörtümle gelmeye devam edeceğim” yanıtını verdiğini ifade etti. Kendisinin başörtüsü takarak bir dini empoze etmediğine dikkat çeken Ayşe S., terör saldırılarının ardından bütün Müslümanların aynı torbaya konulamayacağını vurguladı.

“Başörtünüzü çıkarın!” teklifi etik değil

Konuyu değerlendiren uzmanlar, tıbbi açıdan böyle bir uygulamanın etik olmadığına ve vicdan özgürlüğü ilkesinin ihlal edildiğine dikkat çekiyor. Doktorun muayeneye gelen bir Müslüman hastanın başörtüsünü çıkarmasını istemesinin yasal olmadığını belirten uzmanlar, Fransa Tabipler Birliği’nin kabul ettiği  tıp protokülünün ihlali durumunda hekimin görevinden alınabileceğini belirtiyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.