Başörtülü hasta istemeyen Doktor sessizliğini bozdu: “Bu bir yanlış anlaşılma”

Gien’de başörtülü hastaları kabul etmeyen Doktor Philibert de Rovira, Türk basınında çıkan haberi “Bir yanlış anlaşılma” olarak açıkladı. Loiret Bölgesi Tabibler Kurulu Başkanı Dr. Jean-Pierre Crossonneau, olay hakkında gerekli incelemeyi başlatacaklarını duyurdu.

Türk gazetecilerinin ısrarlı sorularını yanıtsız bırakan Dr. Philibert de Rovira sessizliğini bozdu. La Republique Du Centre’a (La Rep) konuşan Rovira, Betül U. ve Ayşe S. ifadelerini bir yanlış anlaşılma olarak değerlendiriyor. La Rep muhabirinin kaleme aldığı haberde Müslüman kadınların anlattıklarını doğrulayan yeni ifadelerin olduğu ve doktorun diğer hastalarına da ayrımcı yaklaşımlarda bulunduğu ifade ediliyor. Hastalarına doğum kontrol hapı yazmayan ve kürtaj karşıtı olarak tanınan Rovira’nın bu yaklaşımının dindar bir Hiristiyan olmasından kaynaklandığı aktarılıyor.

“Bu bir yanlış anlaşılma”

Fransız gazeteci tarafından Türk basınında çıkan habere ilişkin görüşü istenen Dr. Rovira,  haber için “Bu bir yanlış anlaşılma.” ifadelerini kullandı. Doktorun açıklamasını yeterli bulmayan Müslüman Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri konunun başörlülü hastalarla doğrudan ilgili olduğuna dikkat çekerek, doktorun ayrımcı uygulamalarına maruz kalan  bir çok mağdurun olduğu hatırlatılıyor. Gien’deki STK temsilcileri bu konunun burada kapanmayacağını ve gereken hukuki adımların atılacağını açıkladı. 

Tabibler Kurulu, şikayet gelmesi halinde inceleme başlatacak

Doktor Rovira’nın başörtülü hastalara karşı sergilediği yaklaşım, Loiret Bölgesi Tabibler Kurulu’nu da harekete geçirdi. La Rep muhabirine konuşan kurul başkanı Dr. Jean-Pierre Crossonneau, bugüne kadar böyle bir olayla hiç karşılaşmadıklarını açıkladı. Ayrımcılığın (Discrimination) Fransız yasalarına göre suç olduğunu hatırlatan kurul başkanı, konu hakkında bir şikayet gelmesi halinde gerekli incelemeyi başlatacaklarını ifade etti. 

Leave a comment

Your email address will not be published.