Fransa’da başörtülerinden dolayı okul gezilerine ve öğrencilerin sosyal faaileyetlerine refakat etmeleri yasaklanan anneler hukuk zaferi kazandı.  Amiens İdare Mahkemesi, verdiği kararla başörtülü annelere uygulanan ayrımcılığı ortadan kaldırdı.

Fransa’da okul gezilerinden dışlanan ve “Persona non grata” (İstenmeyen kişi) ilan edilen başörtülü annelerin hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı. Oise Bölgesi’nde Meru şehrinde iki yıldır ayrımcılıkla mücadele eden annelerin , okul gezilerine, havuz ve kütüphane gibi aktivitelere refakat etmeleri başörtüleri nedeni ile engellenmişti. Ülke genelinde ayrımcılık tardışmalarına neden olan uygulamayı mahkemeye taşıyan başörtülü annelerin zaferi diğer bölgelerde yaşanan ayrımcılık olaylarına örnek teşkil edebilir.

Aralık 2013’te eski Oise Akademi Direktörü Emmanuel Roy’un başörtülü anneleri okul gezilerine katılmalarını yasaklayan kararını, iki yıl sonra Amiens İdare Mahkemesi usul hatası nedeni ile iptal etti.

Başörtülü annelere uygulanan yönetmeliği karşı verilen kararı değerlendiren eski Le Parisien Müdürü, Okul gezilerine katılacak velilerin herhangi bir Fransız Milli Eğitim Baknalığı personeli gibi  dini inanışları noktasında tarafsız olmaları gerektiğini düşündüğünü açıkladı.

Mahkeme kararının ardından açıklama yapan başörtülü annelerin sözcüsü Rabah Chatar, “ Biz başörtülüler olarak Emmanuel Roy’un sergilediği tutuma karşılık kazandığımıza tanıklık ettik.  Fakat başından beri dialog olmuş olsa idi ve durum iyi teşhis edilebilseydi bugün burada olmazdık” ifadelerini kullandı.

“Chatel Yönetmeliği” Fransa’da halen yürürlükte

Amiens İdare Mahkemesi gerekçeli kararında,  Akedemi’nin yasakçı uygulaması “Usül hatası” ndan dolayı bozduğu ifade ediliyor.  Kararı esastan ele almayan mahkemenin uygulamayı usül hatasından dolayı bozması, başörtülü annelerin hukuk zaferinin Meru şehri ile sınırlı kalmasına neden oldu.

Eski Fransız Milli Eğitim Bakanı Luc Chatel döneminde yayınlanan yönetmelik halen yürürlükte.  Ülke genelinde halen başörtülü annelere karşı ayrımcılık olayları yaşanırken,  okul faaliyetlerine eşlik edecek velilerin dini simgeler taşıması ve başörtülü olması yasak.

Leave a comment

Your email address will not be published.