Başbakan Valls, Suriye ve Irak’daki Fransız savaşçıların sayısını açıkladı

Başbakan Manuel Valls Fransız vatandaşı savaşçıların sayısını açıkladı. Irak ve Suriye’de halen savaşan Fransız sayısını 600’ün üzerinde olduğunu belirtti.

Lille şehri yakınlarında Wattrelos’ta düzenlenen Gül Bayramı’na katılan Fransa Başbakanı Manuel Valls, Suriye ve Irak’da savaşan Fransız vatandaşları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Etkinlikte basına konuşan Valls, toplam 608 Fransız vatandaşının halen Irak ve Suriye’de savaştığına dikkat çekti.

Bugüne kadar 168 Fransız savaşçı öldü

Fransız savaşçılar hakkında detaylı bilgi veren Valls, Suriye ve Irak’da bulunan cihadistlerden 283’ünün kadın ve 18 kişinin ise 18 yaşının altında olduğuna vurgu yaptı. 168 kişinin ise çeşitli çatışmalarda öldüğü bilisini veren Valls, 300 savaşçının Suriye ve Irak’taki savaşlara katıldıktan sonra Fransa’ya döndüğünü ifade etti.

Savaşa katılmak isteyenler 800’den fazla Fransız var

İstihbarat servislerinin raporlarına dikkat çeken Valls, 300 kişinin Suriye ve Irak’taki savaşa katılarak Fransa’ya geri döndüğünü ve 800’den fazla kişinin ise savaş bölgesine giderek savaşa katılmaya istekli olduklarının tesbit edildiğini dile getirdi.

Leave a comment

Your email address will not be published.