Almanyalı Türkler ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, referandum öncesi gurbetçileri müjde yağmuruna tuttu. “Sizin arkanızda Türkiye var kendinizi asla yalnız hissetmeyin” diyen Yıldırım, “Bundan sonra Türkiye’de telefonlarınızı rahatça kullanabileceksiniz. Artık alınan mahkeme kararları Türkiye’de de geçerli olacak, bu çile de sona erecek. Türkiye’de yükseköğrenim görmek isteyen gençlerimize yönelik özel, size has kontenjanlar oluşturacağız. Üniversitelerde Türk diasporası araştırma enstitüsü kuracağız.Yabancı düşmanlığı ile etkin mücadele edeceğiz. ” dedi.

Yıldırım, gurbetçilere müjdeler yağdırdı

AK Parti iktidarının gurbetçilere yönelik yaptığı yeniliklere değinen Yıldırım, “ Bu atılımların gerçekleştirilmesinde şüphesiz sizlerin büyük desteği ve katkısı var. Bir yandan ülkemizi kalkındırırken bir yandan da sizlerin beklentilerini, taleplerini gözardı etmedik. Pasaport harçları çok yüksekti, indirin dediniz, indirdik mi? Dövizle askerlik bedelini 6 kat indirdik mi? Mavi kart sahibi gençlerimizin Türkiye’deki devlet dairelerinde çalışmasının yolunu açtık mı? Sizlerin de doğum yardımı, çeyiz, konut hesaplarından faydalanmasını sağladık mı? Türkiye’ye getirdiğiniz arabalarınızın 2 yıl süreyle Türkiye’de kalmasının önünü açtık mı? Artık Türkiye’de telefonlarınızı da rahatça kullanabileceksiniz.” şeklinde konuştu.

“Mahkeme” çilesi bitiyor

“Almanca’yı Almanlar’dan daha iyi öğrenceksiniz.” diyen Yıldırım, “Türkçe’yi de aynı şekilde muhafaza edeceksiniz. Yurtdışından Türkiye’ye gelen öğrencilerimizin üniversite katkı paylarını artık biz ödüyoruz. Yapacaklarımız daha çok var. Burada mahkeme oluyor, aranızda anlaşmazlıklar oluyor. Alınan mahkeme kararlarının Türkiye’de geçerli olmasında engeller var. Bu mahkemeyi kazandığınız halde bir türlü sonu gelmeyen tekrar belirsiz bir yola giriyorsunuz. İşte bunu da ortadan kaldırıyoruz. Artık alınan mahkeme kararları da Türkiye’de geçerli olacak bu çile de sona erecek.” ifadelerini kullandı.

Gurbetçi öğrencilere özel kontenjan

Türkiye’de yükseköğrenim görmek isteyen gurbetçi gençlere yönelik özel kontenjanlar oluşturacağını dile getiren Yıldırım, “Üniversitelerde Türk diasporası araştırma enstitüsü kuracağız. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkçeyi ana dili gibi konuşan gazeteciler olarak yetişecekler, ayrıca yaşadıkları ülkenin dilini de en az onlar kadar güzel konuşan gençlerimiz yetişecek.Yabancı düşmanlığı ile etkin mücadele edeceğiz. AK Parti’nin yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Çok yüksek özgüvene sahip olmanızı özellikle istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin pasaportunu taşıyan sizlerin bu kimliklerinizi gururla taşımanızı istiyorum. Siz kahraman bir ecdadın torunlarısınız. Siz tarihe yön veren ülkenin evlatlarısınız.” şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.