Fransa’daki Türk asıllı genç yönetmen Hüseyin Aydın Gürsoy’un son kısa filmi « Une toile d’araignée » (Bir örümcek ağı) Fransa devlet televizyonu France 3’da gösterime sunuldu.

Yoğun ilgi gören filmin ana teması babasıyla birlikte boyacılık yapan Hakan’ın hikayesi. Bir türk kahvesinin ardından aldığı kararlar ve hayatında oluşan büyük değişiklikleri konu alan bir film. Filmde Hakan’ın aldığı kararlar karşısında babasının tutumu ve aile içi olgular farklı bir bakış açısıyla ekrana yansıtılıyor.

Filmi France 3 internet sayfasından izlemek isteyenler için son 6 gün. İzleyemeyenler ise daha sonra 1 euro karşılığında bu filmi seyredebilirler.

http://pluzz.francetv.fr/videos/une_toile_d_araignee_,145949909.html

Hüseyin Aydın Gürsoy kimdir ?

1988 yılında Türkiye’de doğan ve 3 yaşındayken ailesiyle Fransa’ya yerleşen göçmen bir ailenin çocuğu olan Hüseyin Aydın Gürsoy hem Türk hem Fransız kültürünü benimsemiş ve bunu kaynaştırmayı başarmış bir Türk genci.

7 yaşında ilk kez tiyatro eğitimi almaya başlayan Hüseyin, 10 yıllık sahne eğitiminin ardından sinemaya yönelir.

Amatör tarzda kısa metrajlı filmler çektikten sonra, 2011 yılında üç arkadaş Quadrangle Production adlı yapım şirketini kurarlar. İlk yaptıkları kısa film « La Quatorzième » (on dördüncü) olur. Daha sonra 2013 yılında ikici kısa filmi olan « 8 mois » (sekiz ay)’ı kendi doğduğu şehirde Türkiye Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çekerler.

Bugün itibariyle Origine Films adı altında film çalışmalarını sürdüren Hüseyin Aydın Gürsoy, son kısa filmi « Une toile d’araignée » (Bir örümcek ağı) filmiyle sinema dünyasında sağlam adımlarla ilerlemeyi sürdürmekte.

Hüseyin Aydın Gürsoy son olarak kendisi gibi sinema sektöründe Patika adlı kısa filmin yapımcısı başka bir Türk asıllı Onur Yağız ile birlikte geçtiğimiz aylarda Yuva Film yapım şirketini kurdular. Amaçlarını Fransa ve Türkiye arasındaki sanatsal ve kültürel faaliyetleri zenginleştirmek ve buna katkıda bulunmak olarak özetliyorlar.

Leave a comment

Your email address will not be published.