Siyasi parti liderlerinin bir önceki genel seçimlerde yurtdışı Türkler için verdiği seçim vaatleri unutulmadı. 8 Ekim’de gerçekleşecek milletvekili seçimleri öncesi yurtdışında yaşayan gurbetciler verilen vaadlerin peşine düşmüş durumda. En çok merak edilen vaad ise dövizli askerliğin Bin euroya düşürülüp düşürülmeyeceği. 

Bir önceki Milletvekili Genel Seimleri için siyasi partilerin bilhasa iktidar partisi Ak Parti’nin yurtdışında yaşayan seçmenler için verdiği vaatler unutulmadı. Yurtdışında yaşayan vatandaşların hayatını kolaylaştıracak ve sandığa katılımını artıracak vaatlerin başında dövizli askerliğin 1000 Euro’ya indirilmesi geliyordu.  Ak Parti’nin yurtdışı teşkilatı olan Avrupalı Demokratlar Birliği’nin (UETD) seçim öncesi hazırladığı raporun ardından seçim öncesi gurbetçilere yönelik vaatler ardı ardına siyasilerin ağzından dökülmüştü. Emeklilik ve sosyal güvenlik konularında birçok vaad havada uçuşmuş, emeklilerin Türkiye’ye götüreceği araçların süresi konusunda bile iyileştirme yapılması gündeme getirilmişti. Pasaport fiyatlarının düşürülmesi, sosyal güvenlik yasalarında gurbetçilerin lehine yapılacak düzenlemeler ve çocukları ellerinden alınan aileler için yapılacak özel çalışmalar, ikdidar partisinin bütün mitinglerinde dile getirildi. Yurtdışında yaşayan gurbetciler ise  bir önceki seçimlerde verilen vaadlerin peşine düşmüş durumda.

8 Ekim’de gerçekleşecek milletvekili seçimleri için siyasi partiler seçim vaatlerini açıklanmaya devam ediyor. Yurtdışında yaşayan Türklerin oylarını almayı hedefleyen siyasilerin, gurbetçiler için üç ay önce verilmiş vaatlerin unutulup unutulmadğını sorguluyor.

Yurtdışı oyların peşine düşen iktidar partisi ise ‘Gurbet vaatleri’ yurtdışında yaşayan Türklerin hala hafızasında . Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (Ak Parti) dövizli askerliğin Bin Euro’ya düşüleceğini vaadetmesi büyük yankı uyandırmıştı. Geçmiş dönemlerde dövizli askerlik bedelini önce 10 bin Euro’ya çıkaran, ardından da 6 bin Euro’ya indiren Ak Parti’nin yeni seçim vaadini yerine getirip getirmeyeceği en büyük tartışma konusu.

 En büyük beklenti 10 bin euronun geri  ödenmesi

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana dövizli askerlik konusunda önemli yasal düzenlemeleri hayata geçiren AK Parti’nin son seçim vaadi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Daha önce dövizli askerlik için 10 bin Euro ödeyen ve son düzenlemelerin ardından 6 bin Euro ödeyen gurbetçiler, dövizli askerliğin 1000 Euro olması halinde verdikleri ücretin geri iade edilip edilmeyeceğini sorguluyor. Ak Parti’nin yurtdışı seçmenin oylarını almak için dövizli askerlik bedelinin 1000 Euro’ya indirileceğini açıklaması, askerliğini yapmamış olanları sevindirse de daha önce dövizli askerlik ödemesini yapanları hayalkırıklığına uğratmış durumda.

Leave a comment

Your email address will not be published.