Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye kökenliler Avrupa’da sol partileri Türkiye’de ise muhafazakar partileri tercih ediyor. Almanya’da her üç kişiden biri, Hollanda’da ise her dört kişiden biri ayrımcılığa maruz kaldığını ifade ediyor, ancak Türkiye’ye dönmek de istemiyor.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Yeneroğlu’nun UETD Başkan ve yöneticileri ile TBMM’de düzenlediği toplantısında UETD’nin ‘Siyasal Katılım Raporu 2017′ açıklandı.

ARAŞTIRMA ALMANYA, FRANSA VE HOLLANDA DA 2 BİN 750 KİŞİYLE YAPILDI

UETD Başkanı Zafer Sırakaya’nın verdiği bilgiye göre, araştırma Almanya, Fransa ve Hollanda’da yaşayan 18-40 yaş arası toplam 2 bin 750 Türkiye kökenli kişiyle 14 Şubat-7 Mart 2017 tarihleri arasında yapıldı. Saha çalışması esnasında araştırmanın UETD adına yapıldığı gizlendi. Araştırma bir Alman araştırma şirketinin katkıları ile gerçekleşti.

‘HEM YAŞADIKLARI ÜLKE HEM DE TÜRKİYE’DEKİ POLİTİKAYA İLGİLİLER ANCAK…’

UETD Başkanı Sarıkaya, araştırma ile Türkiye kökenlilerin Almanya, Fransa ve Hollanda’da siyasal katılımının hangi düzeyde olduğu sorusuna yanıt aradıklarını söyledi. Araştırmaya katılanların çoğunluğunun hem yaşadığı ülke politikası ile hem de Türkiye politikası ilgilendiğini gördüklerini kaydeden Sarıkaya, “Türkiye’ye olan siyasetin ilgi düzeyi yaşamış olduğu ülkelerin siyasetine ilgi düzeyinden biraz daha fazla olduğunu görüyoruz. Bunun iki tane çok büyük etkeni var. Birincisi Türkiye’de yaşamakta olan akrabaları dolayısıyla Türkiye’ye olan yakın bağları, onun dışında da Avrupa’da yaşamış oldukları ülkelerde uğramış oldukları ayrımcılığında bir etken olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

‘GELECEK NESİLLERİN TÜRKİYE İLE OLAN AİDİYET BAĞI ZAYIFLIYOR’

Yaşamış oldukları ülkenin diliyle aynı zamanda Türkçe’yi de beraber kullanan insanların sayısının yüzde 50’ler düzeyinde olduğunu ifade etmek istiyorum. Sadece Türkçe dilini kullanan insanların sayısı Almanya’da yüzde 22 düzeyindeyken Hollanda ve Fransa’da ise bundan daha aşağı seviyede. Özellikle üçüncü ve dördüncü nesilden sonra Türkçe konuşma noktasındaki hassasiyeti eğer bizler bir şekilde devam ettiremezsek gelecek nesillerimizin Türkiye ile olan aidiyet bağı da bir anlamda zayıflığa doğru evrileceğini de ifade etmek istiyorum.

‘BATI MEDYASININ SÜBJEKTİF OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORLAR’

Ezici bir çoğunluğun yaşadığı ülkenin medyasına kuşkuyla baktığını görüyoruz. Özellikle Almanya’da ve Fransa’da sorduğumuz zaman medyanın yani yerel medyanın Batı medyasının sübjektif olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 50’nin üzerinde. Hollanda’da ise bu yüzde 70 oranında.

‘KATILIMCILARIN ÇOĞU AYRIMCILIĞA MARUZ KALDIĞINI İFADE EDİYOR’

Araştırmaya katılanların çoğu yaşamış olduğu ülkede ayrımcılığa maruz kaldığını ifade ediyor. Almanya’da her üç kişiden bir tanesi Hollanda’da ise her dört kişiden bir tanesi bu ayrımcılığa maruz kaldığını ifade ediyor. Almanya ve Hollanda’da ayrımcılığa maruz kalmış bu insanlar yaşamış oldukları bu tecrübeyi kamuoyu ile değil daha çok ilgili mercilere makamlara bildirdiklerini ifade ediyorlar. Almanya’da ise vatandaşımız bunu daha çok kamuoyu ile paylaşmayı arzu ettiğini ifade ediyor.

‘AVRUPA’DA YAŞAMAYA DEVAM ETMEK İSTİYORLAR’

Yaşamış olduğu sıkıntılara, yaşamış olduğu ayrımcılığa, İslamofobik saldırılara rağmen çoğunluğunun hibrit bir kültür ortamında büyüdüğü batıdaki vatandaşlarımız özellikle gelecek nesillerde Almanya’da Fransa’da ve Hollanda da yaşamaya devam etmek istediğini de ifade ediyor. Yani geri dönmeyi düşünen bir ortamdan ziyade yaşamış olduğu ülkede hayatlarını devam ettirmek isteyen bir Avrupa üçüncü nesli veya dördüncü nesli görebilme imkanımız var.”

Leave a comment

Your email address will not be published.