Ulusal Cephe’nin lideri ve cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen‘in dokunulmazlığı “Şiddet içeren görüntüleri yayma” suçu kapsamında kaldırıldı.

Fransız Savcılığının talebi üzerine, Avrupa Parlamentosu (AP) Hukuk İşleri Komisyonu’nda gerçekleşen oylamada 18 üye Le Pen’in dokunulmazlığının kaldırılması isterken, 3 üye de karşı çıktı.  Aşırı sağcı lider Le Pen’in dokunulmazlığı, terör örgütü DEAŞ’ın infaz fotoğraflarını paylaşmasının ardından başlatılan  soruşturma kapsamında kaldırıldığı ifade ediliyor.

AP Genel Kurulunun da aynı karar çıkması halinde Le Pen’in yargılanmasının önü açılacak. Fransa’da “şiddet içeren görüntüleri yayma” suçuna en fazla 3 yıl hapis ve 75 bin euro para cezası veriliyor.

Le Pen’e terörizm propagandası suçlaması

2015 yılında, sosyal medya  üzerinden terör örgütünün yaptığı üç infaz fotoğrafını yayımlayan Le Pen, tepkiler üzerine Amerikalı gazeteci James Foley’in infazına ilişkin fotoğrafı silmiş fakat diğer iki infaz fotoğrafını kaldırmayı reddetmişti.

Bernard Cazeneuve, içişleri bakanlığı döneminde, “Bu iğrenç fotoğraflar DEAŞ propagandası içerirken, terör kurbanlarının anısı için de saygısızlık teşkil ediyor.” ifadelerini kullanmış ve suç duyurusunda bulunmuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.