17 Ekim Pazartesi günü Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren düzenlemeyle, bundan böyle gözlük ve kontak lens alımı esnetildi.

Bundan böyle yenileme, kırılma ve acil durumlarda gözlükçüler göz doktorunuzun reçetesini beklemeden gerekli ürünü size verebilecek.

Bununla birlikte sürekli yenilemeyi gerektiren göz reçetelerinin süresi beş yıla uzatıldı.

Gözlükçüler artık gözlük yanında kontak lensleri de kullanıcılarına belirlenen şartlarda doktor reçetesi olmadan verebilecekler. Bunun için göz doktorunun reçetelerde her hangi bir olumsuz görüş bildirmemesi yeterli. Görme sorunu yaşayanlar 3 yıldan daha eski olmayan bir reçeteyi ibraz etmeleri durumunda gözlük ve kontak lenslerini gözlükçülerden alabilecekler. (16 yaşında küçükler için bu süre 1 yılla sınırlı)

Gözlüğün kaybedilmesi, kırılması halinde de doktor reçetesi beklemeden gözlükçüler miyop, hipermetrop ve astiğmat sorunları için gözlük verebilecekler.

Bu düzenlemenin asıl amacı, bekleme süresini ve yığılmayı azaltmak. Zira Fransa’da yeterli sayıda göz doktoru olmadığı için randevu almak bazı şehirlerde bir kaç ayı bulabiliyor. En basit gözlük reçetesi için bile hastalar aylarca sıra bekleyebiliyorlar.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.