Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçilmesinden bu yana devam eden Macron rüzgarı yavaş yavaş gücünü kaybediyor. Yolsuzluklara adı karışan bakanlar, vergi artırımı, yardımların kesilmesi ve otoriter yönetim biçimi nedeniyle eleştiri alan Macron’un popülaritesi bir ayda 10 puan birden düşerek yüzde 64’ten yüzde 54’e geriledi.

Yalnızca bir yıl gibi kısa bir sürede tamamladığı seçim kampanyasının ardından cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde büyük zafer kazanan Emmanuel Macron ve ‘En Marche’ Hareketi, iktidarının daha ilk iki ayında sert eleştirilere hedef oldu. Seçim kampanyası boyunca ‘tümüyle yeni bir demokrasi’ sözü veren ve bu sözüyle Fransız toplumunu heyecanlandıran 39 yaşındaki genç cumhurbaşkanı Macron, daha balayı bitmeden anketlerden ilk olumsuz sonucu aldı.

Macron ve hükümet hakkındaki görüşlerin zayıflamasında daha iki ayda yaşanan çok sayıda hayal kırıklığı önemli rol oynadı. Yolsuzluklarla mücadele için siyasi ahlak yasasını getirmeyi vaad ederken, 5 ayrı bakanı finansal yolsuzluk iddialarıyla istifa etmek zorunda kaldı. Seçim vaadi olarak açıklanan vergi indirimleri önce kaldırıldı, ardından tepkiler üzerine yeniden gündeme geldi. Savunma bütçesi kavgası sonunda Genelkurmay Başkanı istifa etti. Hükümet bu istifanın ardından ordudaki hoşnutsuzluğu yatıştırmak için bütçede artırıma gitti.

Son olarak hükümetin açıkladığı lojman yardımından her ay 5 Euro olmak üzere, yılda 60 Euro kesileceği haberi de büyük tepkiye yol açtı. Macron’un bütçe ekonomisini en düşük gelire sahip 6,5 milyonun cebinden yapmaya çalışması tepkilerle karşılandı.

Hükümet politikalarının yanısıra, cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un çizdiği yeni cumhurbaşkanı rolü de tartışılıyor. ‘Macron deniz altında’, ‘Macron özürlü sandalyesinde’, ‘Macron Top Gun pilotu kostümünde’, ‘Macron Obama pozunda’ ve pek yakında ‘Macron Rihanna ve Bono ile görüşüyor’, gibi tanıtım imajları Fransızlar’ın çok da onayladığı bir yönetme biçimi olarak görülmüyor.

Sonunda Pazar gazetesi Journal du Dimanche’ın IFOP’a yaptırdığı anket, Emmanuel Macron’un popülaritesinin bir ayda 10 puan birden düşerek yüzde 64’ten yüzde 54’e gerilediğini ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı popülaritesine yüzde 62 popülarite ile başlayan Macron Haziran ayında bu oranı yüzde 64’e yükseltiyor, Temmuz da ise yüzde 54’e geriletiyor.

IFOP’un anketi Macron’un ‘serbest düşüşünü’ gösteren ilk anket. Kesin bir yargıya varmak için henüz erken. Belki de önümüzdeki aylarda yapılan anketler farklı sonuçlar verecek. Ancak bir hayli sert bir düşüş içeren anket Macron ve ekibi için alarm niteliğinde.Çünkü Fransa siyasi tarihinde bu kadar sert bir düşüşü yakalamak için 1995 yılına kadar geriye gitmek gerekiyor. Bu da “parlak vaatlerle iktidara gelen, ne sağcıyız ne de solcu diyen ve demokrasi kahramanı olarak sunulan” Macron’un selefleri Hollande ve Sarkozy’den de daha sert bir düşüşe geçtiğini gösteriyor.

Üstelik aynı düşüş Başbakan Edouard Philippe için de geçerli. IFOP’un anketi Philippe’in de yüzde 59’dan yüzde 52’ye gerilediğini gösteriyor. Bütün hükümetlerin korkulu rüyası Çalışma Yasası Reformu ise henüz tartışılmadı, Eylül ayından itibaren Meclis gündeminde tartışılmaya başlanacak.

“Otoriter ve medyaya oynadı”

Anketi gerçekleştiren IFOP firmasının direktörü Jérome Fourquet’ye göre, bu düşüşün en büyük nedeni Macron’un medyaya fazla oynaması ve Genelkurmay Başkanı’nın bütçe kısıtlaması konusunda eleştirileri karşısındaki tutumunda da görüldüğü gibi otoriter bir tavır takınması yatıyor.

Fourquet, Macron’un cumhurbaşkanı rolünü bir önceki cumhurbaşkanı François Hollande’a oranla farklı bir biçimde uygulamasının da düşüşte payı olduğunu savunuyor.

En düşük popülariteye sahip cumhurbaşkanı olarak Elysee Sarayı’nı terkeden Hollande’ın popülaritesi bile Temmuz 2012’de yüzde 56 idi.Sarkozy’nin ise aynı dönemde yüzde 66 popülaritesi vardı.

Macronist’ler rahat

Anketi Le Figaro gazetesine değerlendiren Macron ekibinden Jerome Sainte-Marie, bir panik havası olmadığını vurgulayarak, “Bir cumhurbaşkanının popülaritesi sonsuza kadar sürmez bunu biliyoruz. Bu reformların faturası. Ama anketlere göre politika da değiştirilmez. Son iki cumhurbaşkanı bu tuzağa düştüler. Fransızlar cumhurbaşkanlarının reform kabiliyetlerini ölçüyor” diyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.