Fransa’da seçimleri öncesi yapılan bütün anketler Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yeniden seçilme ihtimalinin olmadığını gösteriyor. 2017’de gerçekleşecek seçimlerden önce açıklanan son anket ise aşırı sağcı Marine Le Pen’in ilk turda sandıktan birinci olarak çıkacağına işaret ediyor.

Bir yıl sonra gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi TNS Sofres tarafından yapılan  ankete göre, seçimlerin ilk turunun bu haftasonu yapılmış olması halinde aşırı sağın adayı Marine Le Pen’in oyların yüzde 29’unu alarak sandıktan zaferle çıkacağı iddia ediliyor. Le Pen’in ardından ikinci sırada ise eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yer alıyor. Sarkozy’nin oy oranı ise yüzde 24 olarak ölçüldü. Ankete göre, Cumhurbaşkanı Hollande ise seçimlerin ilk turunda yüzde 16 alarak elenecekti.

Aşırı sağın en büyük rakibi, Alain Juppe

cumhurbaşkanlığı seçim anketi

Cumhuriyetçiler’in adayının Sarkozy yerine eski başbakanlardan Alain Juppe olması halinde ise sandık sonuçlarının ciddi anlamda değişeceği belirtiliyor. Juppe’nin Cumhuriyetçilerin adayı olması durumunda oyların yüzde 35’inin Alain Juppe tarafından alınarak rakiplerini hezimete uğratarak sandıktan ilk sırada çıkacağı ifade ediliyor. 70 yaşındaki siyasetçinin aday olması durumunda ikinci sıraya gerileyen Le Pen’in oy oranı yüzde 26 olarak açıklandı. Juppe’nin adaylığı halinde, Cumhurbaşkanı Hollande’ın oylarının da 3 puanlık bir düşüş yaşayacağı ve yüzde 13’e gerileyeceği açıklandı.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu gelecek yıl 23 Nisan, ikinci turu ise 7 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

Leave a comment

Your email address will not be published.