Fransa Anyasa Konseyi, Yahudi soykırımının inkarını suç sayan yasanın iptali için sunulan görüşleri reddetti. Anayasa Konseyi’nin Ermeni iddialarıyla Yahudi soykırımı arasındaki farklılıkların olduğuna vurgu yaptığı kararın, “Ermeni soykırım iddialarının inkarını da suç sayılmasını isteyen Ermeni diasporasının işini zorlaştıracağı belirtiliyor.

Fransa Anayasa Konseyi, Emeni diasporasının, Ermeni soykırım iddialarını suç sayılmasına yönelik girişimlerinin önünü kesecek tarihi bir karara imza attı. Yahudi soykırımının inkarını suç sayan yasanın iptali için sunulan görüşleri reddeden Fransa Anayasa Konseyi, ayrıca Ermeni iddialarıyla Yahudi soykırımı arasındaki farklılıkların olduğuna vurgu yaptı. 

Bu kararla, Fransa’da Ermeni iddilarının inkarının cezalandırılması girişimlerinin de önleneceği bildirildi. Ermeni diasporasının, Yahudi soykırımının inkarını suç sayan yasal düzenlemeye, Ermeni soykırım iddialarının inkarını da dahil etme çabası üzerine davaya müdahil olan Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği Genel Sekreteri Lütfi Bilgen, “Anayasa Konseyi’nin verdiği karar sayesinde Ermeni diasporasının bu girişimi sonuçsuz kaldı.” dedi.

Fransa’da “Yahudi soykırımı”nı suç sayan yasanın iptali için dava açan Fransız vatandaşının girişimi, Ermeni diasporası ve Türk derneklerini harekete geçirmişti. Anayasa Konseyi’nde görüşülen dava Ermeni soykırım iddialarının da Yahudi soykırımının inkarında olduğu gibi suç sayılmasını isteyen Ermeni diasporası ile Ermeni soykırım iddialarının ortaokul kitaplarında okutulmasına karşı çıkan Türk derneğini karşı karşıya getirdi. 

Lütfi-Bilgen
Lütfi Bilgen – Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği Genel Sekreteri Lütfi Bilgen

“Bu karar Türkiye’nin elini güçlendirdi.”

Anayasa Konsyi’nde açılan davaya mudahil olan Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği Genel Sekreteri Lütfi Bilgen, Anayasa Konseyi’nin aldığı bu karar sayesinde Türkiye’nin soykırım iddiaları noktasında elinin güçlendiğini belirtti. Fransız Eğitim Bakanlığı’nın ortaokulların müfredatına soykırım iddialarını dahil etmesi ile dernek çalışmalarına başladıklarını ifade eden Bilgen, öncelikli olarak Eğitim Bakanlığı’nın kararnemesinin iptali için bakanlığa başvurduklarını dile getirdi. Eğitim Bakanlığı’nın ise Fransa Ulusal Meclisi’nin 2001’de Ermeni soykırım iddialarını tanıyan kararını dayanak göstermesi  üzerine Danıştaya, kanunun iptali için başvurduklarını aktardı. Bütün cabalarına karşın sonuç alamadıklarını ifade eden Bilgen, Ermeni diasporasının Anayasa Konseyi’nde açılan davaya Ermeni soykırım iddialarının da inkarının suç sayılmasını sağlamak için mudahil olması üzerine kendilerinin de davaya müdahil olduklarını açıkladı.

“Ermeni halkının acılarını anlıyoruz”

Davanın sonucunu memnuniyetle karşıladıklarını belirten Bilgen, “ Biz, Ermenilerin birinci dünya savaşı öncesi yaşadığı acıları anlayabiliyoruz. Fakat bu yaşanan acıların bir soykırım olmadığını Anayasa Konseyi’nin almış olduğu bu kararda ortaya koyuyor.” dedi. Yahudi soykırımı hakkında uluslararası mahkemelerin aldığı kararların olduğuna dikkat çeken Bilgen, Fakat, Anayasa Konseyi,  bu Ermeni soykırımı iddiaları noktasında herhangi bir alınmış mahkeme kararının olmadığının altını çizdi ” şekilinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.