ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) 3 Fransa Cumhurbaşkanını 6 yıl boyunca dinlediğinin ortaya çıkması Fransa’da deprem etkisi yaptı. Wikileaks’in internet sitesinde yayımladığı, “Elysee Casusluğu” isimli raporda, NSA’nın Fransa Cumhurbaşkanları Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande’ı 2006-2012 yılları arasında dinlediği ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Fransa’nın güvenliğini ve çıkarlarını tehdit edecek herhangi bir faaliyete izin verilmeyeceği kaydedildi. Açıklamada, 2013 ve 2014’te ABD Başkanı Barack Obama’nın Hollande’a bu konularda taahhütte bulunduğu hatırlatıldı. Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll, “Bu kabul edilemez bir durum. Fransa kendi müttefiklerini dinlemiyor.” dedi.

Wikileaks’ın ortaya çıkardığı belgelerde telefonu dinlenen isimlerin listesi de yer alıyor. NSA, sadece cumhurbaşkanlarını değil çok sayıda danışmanı, bakanı ve büyük kamu iktisadi teşkilatlarının yöneticilerini de dinlemiş. NSA’nın belgelerinde Sarkozy’nin euro krizine ilişkin “Bu krizi çözebilecek tek lider benim.” dediği kaydediliyor. Hollande’ın ise göreve seçildikten sonra Merkel’den gizli bir şekilde Alman muhalefetini desteklediği aktarılıyor.

NSA’nın Elysee Sarayı’nı ABD Paris Büyükelçiliği’ndeki teçhizat sayesinde dinlediği iddia ediliyor. Elysse Sarayı, Milli Meclis, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı gibi kritik kurumlara 1 km uzaklıktaki elçiliğin konumu da Fransız basınında tartışma konusu oldu. Elçilik binasıyla ilgili en ilginç tepki ise Bağımsız Demokratlar Partisi (UDI) Milletvekili Yves Pozzo di Borgo’dan geldi. Borgo, “ABD’yi sadece kınamak yetmez. Büyükelçilik binasının yıkılması gerekiyor.” dedi.

Öte yandan, Fransız liderlerin sadece özel cep telefonlarının değil kriptolu telefonlarının da dinlendiği tahmin ediliyor. Fransız istihbaratı, 2009’da Cumhurbaşkanı Sarkozy ve bakanların İphone ve Blackberry kullanmasından rahatsız olmuş, Teorem isimli kriptolu bir telefon geliştirmişti. Ancak, Wikileaks’ın ortaya çıkardığı belgeler Teorem telefonlarının da şifresinin kırıldığı şüphesini güçlendirdi.

NSA’nın daha önce Merkel’in cep telefonunu dinlediği ortaya çıkmıştı. Kısa bir süre önce Alman İstihbaratı BND’nin de ABD adına Fransa’da casusluk yaptığı ortaya çıkmıştı.

“Her diplomat dinlendiğini bilir”

Fransa’nın Washington Büyükelçisi Gerard Araud ise Twitter hesabından “Her diplomat tüm görüşmelerinin birden fazla ülke tarafından dinlendiğini bilir. Hayatın gerçeği” mesajını paylaştı. Le Monde’a konuşan bir Fransız diplomat ise karşılıklı kınama mesajlarının kötü bir ‘tiyatro’ oyunu olarak nitelerken, «Tıpkı evli çiftler gibiyiz. Aldatıldığımız öğrensek bile hala eşimizi seviyoruz. Bir süre kaşlar çatılacak. Bu dinlemelerin kabul edilemez olduğu söylenecek. Karşılıklı söz verilecek. Ancak, zaten daha önce de birbirimize söz vermiştik.” sözlerini kullandı.

Türkiye de NSA’nın öncelikli hedeflerindendi

Almanya’da Şansölye Angela Merkel’i ve Fransa’da cumhurbaşkanlarını 2006’dan bu yana dinlediği ortaya çıkan NSA’nın Türkiye’deki dinleme faaliyetlerine ilişkin de Eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı belgeler Türkiye’nin de 2006 yılından bu yana ABD’nin radarında olduğunu ortaya koymuştu. NSA belgelerinde, 2006’da 6 aylık bir çalışmayla Başbakanlık binası başta olmak üzere bir çok bakanlığın telefonlarının ve elektronik yazışmalarının kayıt altına alındığı bilgisi yer alıyor.

ABD istihbaratı, 2013’te Türk hükümetinin faaliyetlerini yakından takip etme kararı alıyor. NSA belgelerine göre Türkiye, ABD’nin en eski düşmanı Küba’nın da önüne geçerek “öncelikli ülkeler” listesine alınmıştı. 

Fransa’dan dinleme iddiaları ilgili açıklama: Kabul edilemez, kınıyoruz

Fransa, Amerikan istihbaratının Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediği iddiası ile ilgili açıklama yayınladı. Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında iddialar ile ilgili acil toplanan Savunma Konseyi’nin ardından yapılan açıklamada iddialar için ”Kabul edilemez bir durum, kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, ayrıca Fransa’nın kendi güvenliği ve çıkarını tehlikeye atan hiçbir duruma müsaade etmeyeceğine dikkat çekildi.

ABD’nin Paris Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

Amerikan istihbaratının, 2006-2012 yıllarında 3 Fransız cumhurbaşkanını dinlediği iddiası üzerine Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Amerikan büyükelçisini izahat vermesi için makamına çağırdı. Wikileaks tarafından ele geçirilen ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) ait gizli belgelerde Amerika’nın 2006’dan beri Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediği iddia edilmişti.

Leave a comment

Your email address will not be published.