Alsace bölgesinin Fessenheim şehrinde bulunan nükleer santraller yaşanan teknik aksaklıklardan dolayı ciddi bir tehlike barındırıyor.

Greenpeace ve diğer çevre dernekleri yayınladıkları raporla mevcut tehlikeye dikkat çekerken, EDF ve Areva elektrik şirketlerine dava açmaya hazırlandıklarını belirttiler. Rapora göre nükleer santralın 2 numaralı soğutma reaktröründe önemli ölçüde anormallikler gözlemleniyor.

Areva şirketi yaşanan gelişmeler üzerine yaşanan anormallikleri kabul etmiş ve bunların parça değişimlerinden kaynaklanan aksaklıklar olduğu açıklamasını yapmıştı. 400 dosyanın incelendiği raporda bölgedeki nükleer santrallerde toplam 87 sorun tespit edilmiş ve Nükleer Enerji Kurumu (ASN) tarafından Fessenheim santralinin 2 numaralı reaktörünün testler sonuçlanana kadar durdurulmasına karar verilmişti.

Greenpeace ise açıklamasında, elektrik şirketlerini “başkalarının hayatlarını tehlikeye atmak”tan dolayı Paris savcılığına şikayette bulunmaya hazırlandıklarını belirtti. Ayrıca güvenlik prosedürüne uyulmadığı ve uygun parçaların yerleştirilmediğinin de şikayet dosyasına ekleneceği belirtildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.