Fransa’da Aile Yardım Fonu (CAF) yanlış beyanat ve fazla ödentilerin önüne geçmek için denetimlerini artırıyor.

Kurumun yaptığı açıklamada 2015 senesinde 21 bin haksız ödeme beyanı tespit etti.

Fransa’da her yıl maddi durumu yetersiz milyonlarca insanın faydalandığı Aile Yardım Fonu (CAF) sahtekarlık vakalarına karşı önlemleri artırıyor. Geçen yıl 21 bin dolandırıcılık vakası tespit eden CAF, bu sahtekarlığın devlete maliyetinin ise 141 milyon Euro olduğunu duyurdu. Bu tip sahtekarlıkların engellenmesi için önlemlerini sıklaştıran Aile Yardım Fonu, 2009’dan beri faliyette olan önlemleri de artırıyor.

 
Bir kişinin artık iki yerden CAF yardımı alamayacak

 
Buna göre 2009 yılında kurulan Kamu Ortak Koruma Ulusal Merkezi(RNCPS) sosyal yardımlardan yararlanan tüm vatandaşları, aldıkları yardımlar olmadan tanımlaya olanak sağlıyor. Burada kaydedilen verilere; Sosyal Güvenlik Kurumu ( Sécurité sociale), İşçi Bulma Kurumu (Pôle emploi), Emeklilik Dairesi, Urssaf ve yerel bazlı yardım merkezleri rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu kurum, ayrıca CAF içerisindeki işleyişi de daha güvenli hale getiriyor. Böylece, bir kişinin iki farklı CAF kurumundan yardım almasının da önüne geçilmiş oluyor.

 
CAF, dosyada yer alan bilgileri EDF ve telefon şirketlerine aracılığıyla kontrol edebilecek

 
CAF ayrıca yardım başvurusunda bulunan vatandaşın beyan ettiği bilgileri, diğer kurumlara doğrulatabiliyor. CAF diğer kurumlarla, (Pole emploi, Çarşat, Urssaf, Dgfip) imzaladığı anlaşma ile bilgi alışverişini sağladı. Ayrıca, bankalar, EDF ve telephone şirketlerine de vatandaşların beyan ettiği bilgileri doğrulatabiliyor.

 
Polisin yani sıra sahtekarlıktan diğer kurumarlar da haberdar edilecek

 
Öte yandan vali ve cumhuriyet savcılarının altında yerel bazda kurulan dolandırıcılıkla mücade merkezi de daha aktif çalışmaya başladı. Her bölgede CAF’in da arasında bulunduğu kurumların temsilcilerinin yer aldığı kurul sayesinde kurumlar arasındaki iletişim de daha güçlü hale getirildi. Böylede sahtekarlık yaptığı tespit edilen kişiler, savcılık ve polise daha hızlı bir şekilde bildirilebilecek. Ayrıca bu şahısların durumundan diğer kurumlar Pole emploi ve Cpam gibi kurumlar da bilgilendirilebilecek.

Leave a comment

Your email address will not be published.