Paris Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Hoca Ahmed Yesevî’yi Anlamak’ konferansına katılan Prof. Dr. Musa Yıldız, “Bugün Anadolu’da Türklük ve Müslümanlık varsa bunun mimarı Yesevî Hazretleridir” dedi.

Corbeil Essones Fransız Türk Birliği Derneği’nde gerçekleşen  “Hoca Ahmed Yesevî’yi Anlamak”  konferansına konuşmacı olarak Ahmed Yesevî Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız katıldı. UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmed Yesevî ve Fuat Köprülü Yılı hakkında bilgiler aktaran Yıldız, Hoca Ahmed Yesevî’nin Türk dilinin ve kültürünün zenginleşmesinde önemli katkıları olduğunu ifade etti.

“Bugün Anadolu’da Türklük ve Müslümanlık varsa bunun mimarı Yesevî Hazretleridir”

“Bugün Anadolu’da Türklük ve Müslümanlık varsa bunun mimarı Yesevî Hazretleridir” diyen  Yıldız, Unesco’nun söz konusu etkinlikleri ile tüm dünyanın tanıma fırsatı bulduğu Hoca Ahmed Yesevî’nin ilk olarak, Fuat Köprülü’nün ‘Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar’ eseri ile bilinir hale geldiğini belirtti. Hoca Ahmed Yesevî’nin Türk düşünce tarihi üzerinde etkilerinin yadsınamayacağını da dile getiren Yıldız, Yesevî’nin dönemin siyasi şahsiyetleri ve yönetim felsefeleri üzerine etkilerinden söz etti. Üniversiteleri tarafından Yesevî’ye dair çok sayıda çalışma üretildiğini de değinen Yıldız, Paris Yunus Emre Enstitüsü’ne gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.


Corbeile Essones Fransız Türk Birliği Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekeleşen konferansa  Enstitü Yunus Emre Müdürü Ahmet Bakcan’ın yanısıra çok sayıda davetli ve bölge halkı katıldı. Konferans, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Ergüner’in ney dinletisi ile sona erdi.

Hoca Ahmed Yesevî kimdir?

Tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı unvanını taşır. Tam adı: Ahmed bin İbrâhim bin İlyâs Yesevî idi. Yesevîlik adı verilen tasavvufi akımının mimarı olan ‘Hazret-i Türkistan’ namıyla da meşhur ‘Hâce Ahmed Yesevî’ müridi Hacı Bektaş Veli gibi bir Alevi alimdir. Ortaya koyduğu öğreti yöntemleriyle Bektaşî Tarikatı ile Sünni İslam’ı da bir hayli derinden etkilemiş olan bir şahsiyettir.
UNESCO Türk Milli Komisyonu tarafından sunulan ve örgütün idari işler, bütçe, insan kaynakları ve dış ilişkiler (APX) komisyonunda kabul edilen öneriye göre 2016-2017 yılı, Ahmed Yesevî’nin ölümünün 850. yıl dönümü ve Fuad Köprülü’nün ölümünün 50. yıl dönümü dolayısıyla Ahmed Yesevî ve Fuat Köprülü Yılı olarak ilan edildi. Bu kapsamda, dünya çapında her iki şahsiyeti de tanıtan etkinlikler düzenleniyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.