2017 yılında  CAF’ı (Aile Yardım Fonu) 45 bin kişinin dolandırdığı açıklandı. Fransa’nın geçen yıl uğradığı zararın yaklaşık 300 milyon euro olduğu ifade ediliyor.

Denetimleri artıran  CAF, yaptığı kapsamlı araştırmalar sonucunda kurumun 2017 yılında 45 bin kişi tarafından sahte belge ve bilgi vererek dolandırdığını ortaya çıkardı. Bu kişilerin devlete verdiği zararın ise 291 milyon Euro’yu bulduğu belirtiliyor. En yaygın dolandırıcılık olaylarının  RSA yardımı alan kişilerde olduğu vurgulanıyor.

Kişi başı 6 bin 455 Euroluk soygun

Sahtekarlık yapanların üçte ikisini sosyal yardım alan ve kurumlara yanlış bilgi veren kişiler oluşturuyor. Birlikte yaşadığı halde tek yaşadığını beyan edenlerin yanısıra resmi evrakta sahtecilik yaparak CAF’a sahte belge sunanlarında olduğu belirtiliyor. Rapor 45 bin kişinin her birinin devleti 6 bin 455 euro dolandırdığını gözler önüne seriyor.

Artık CAF bütün bilgilere erişecek

Dolandırıcılık ile mücadele için kapsamlı çalışma başlattıklarını belirten CAF yetkilileri, devlet kurumlarından sosyal yardım alan kişileri yakın takibe aldıklarına vurguluyor. Bu bağlamda RSA başta olmak üzere diğer bütün yardımlar mercek altına alınmış durumda. CAF artım  Dgfip, Urssaf, Cpam, Carsat, Pôle emploi gibi diğer devlet kurumlarındaki  bilgilerini karşılaştıracak ve bankalar, telefon operatörleri de dahil olmak üzere gerekli bütün kurumlar ile bilgi paylaşımı yapılacağını duyurdu. Sıra dışı hesap hareketleri tesbit edilen kişilerin bütün banka dökümlerinin araştırılacağı belirtiliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.