Ermeni terör örgütü ASALA tarafından Paris’te şehit edilen Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan için anma töreni düzenlendi.

Büyükelçilik konutunda yapılan törene Büyükelçi İsmail Hakkı Musa ve elçilik çalışanları katıldı.

“Ruhu şad olsun”

Törenin ardından Büyükelçiliğin yayınladığı mesajda; “ 37 yıl önce bugün, Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen Büyükelçiliğimiz Kültür ve Tanıtma Müşaviri Yılmaz Çolpan’ı Büyükelçiliğimizde düzenlenen törende minnet ve rahmetle andık. Ruhu şad olsun” ifadelerine yer verildi.

37 yıllık faili meçhul

Paris Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan, Ermeni terör örgütü ASALA militanlarının saldırısı sonucu 22 Aralık 1979 tarihinde şehit olmuştu. Olaydan sonra haber ajanslarına telefon eden kimliği belirsiz bir kişi, Roma, Madrid ve Paris’teki eylemlerden “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgütün sorumlu olduğunu bildirerek, “Türk hükümeti Ermenilere hak tanımadığı için Avrupa’daki Türk diplomatlarını öldürüyoruz” demişti.

1979 yılında şehit edilen Çolpan’ın katilleri, aradan 37 yıl geçmesine rağmen henüz bulunamadı.

 ASALA, Yılmaz Çolpan’ı 1979’da şehit etti

Türkiye’nin Paris Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan, 22 Aralık 1979 tarihinde bir teröristin saldırısı sonucu katledildi. Bu olay, ASALA terörünün Paris’teki ikinci saldırısı oldu. Olaydan sonra haber ajanslarına telefon eden bir kişi, Roma, Madrid ve Paris’teki eylemlerden “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgütün sorumlu olduğunu bildirmişti. ASALA’nın Paris’te ilk saldırısı 24 Ekim 1975’de oldu. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener, büyükelçilik yakınlarında katledildi. Büyükelçi Erez’in makam aracı, yerel saatle 13.30 sıralarında Büyükelçilik yakınındaki Seine Nehri üzerindeki Bir Hakeim Köprüsü’nde pusuya düşürüldü. İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener, otomatik silahlarla taranarak öldürüldü. Saldırıyı “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgüt üstlendi.

Leave a comment

Your email address will not be published.