Ev kiralarken Fransa’da en çok karşılaşılan güçlüklerden birisi kefil bulmak

Devlet bundan böyle sizin için kefil olabilecek. Hükümet kanadından Lojman Bakanı bugün yaptığı açıklamada, bundan böyle devlet 30 yaş altı genç çalışanlar için ev sahiplerine 30 yıla varan kefil garantisi verebilecek. Visale olarak adlandırılan bu yardım öğrenci, çalışan veya yeni işe başlamış 30 yaş altındakiler için geçerli olacak. Burssuz ve ailesinin yanında kalan öğrenci statüsündekiler bu yardımdan faydalanamayacaklar.

Hükümet 300 bin gence yardım etmeyi hedefliyor

Geçtiğimiz Şubat ayında planlaması ve finansmanı yapılan bu program, kiraları Paris’te 1500, diğer şehirlerde 1300 euroyu geçmeyen lojmanlar için geçerli olacak.

Lojman Bakanı Le Parisien gaztetesine yaptığı açıklamada hedeflerinin 300 bin gence ulaşmak olduğunu, buna karşın Şubat ayından beri sadece 4000 dosya talebi geldiğinin altını çizdi.

Bununla birlikte uzmanlar yardım programı hakkında şüpheleri olduğunu dile getiriyorlar. Fransa’nın önde gelen tüketici derneklerin CLCV, « Bu yardımın çok etkili olacağını düşünmediklerini, yaş sınırı ve kira ücretleriyle sınırlandırılmasının programın başarıya ulaşmasının önünde engel olduğunu belirtiyorlar. CLCV derneğinden uzman David Rodrigues, « Hiç bir ev sahibi evini kiralarken fiziksel yapısı olmayan bir kurumun garantisini kabul etmez. En azından uğraşmak istemez yada yine kiracı seçme hakkını kullanarak başka kiracılar arar » diye konuştu.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.