8 Ekim’de ikinci defa sandığa gidecek yurtdışı seçmenin Fransa’da seçimlere ne oranda katılacağı ve sandıktan çıkacak sonuçların değişip değişmeyeceği merak konusu. Bir önceki milletvekili seçimlerinin Fransa sonuçları, 18 gün sürecek yeni seçim maratonunun sonuçları için önemli ipuçları veriyor.

Yurtdışında yaşayan binlerce seçmen 7 Haziran seçimlerinin ardından 3 ay sonra 8 Ekim’de tekrar sandığa gidecek. 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için 312 bine yakın kayıtlı seçmenin bulunduğu Fransa’da katılım oranları ve sandıktan çıkacak sonuçların bir önceki genel seçime kıyasla ne ölçüde değişeceği merak konusu.

8 Ekim’de Fransa genelinde 6 konsoloslosluk bölgesinde tekrar sandıklar kurulacak. 18 gün sürecek oy verme maratonu hafta sonları da kesintisiz olarak devam edecek. Daha önce cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için iki defa sandığa giden Fransalı seçmenin bu seçimde nasıl bir tavır sergileyeceğini merak edenler için bir önceki seçim katılım oranlarına ve sandık sonuçlarına bakmak faydalı olabilir.

Fransa’da 8 Mayıs’ta başlayan ve 31 Mayıs tarihinde sona eren 25. Dönem Milletvekili seçimleri için  311 bin 796 kayıtlı seçmenden sadece 115 bin 547’si sandığa giderek oy kullanmıştı. 6 konsolosluk bölgesinde kullanılan oyun toplamında ise katılım oranı Fransa genelinde yüzde 37 olarak açıklanmıştı.

Katılım oranı ve sandık sonuçları değişecek mi?

3 ay önce gerçekleşen Milletvekili Genel Seçimleri için Fransa’nın altı konsolosluk şehri Paris, Strasbourg, Lyon, Marsilya, Nantes ve Bordeaux’da toplamda  katılım oranı yüzde 37 seviyesinde kalmıştı. 124 bin 99 kayıtlı seçmenin bulunduğu Paris, Fransa’da katılımın en yoğun yaşandığı şehir olmuştu. 44 bin 644 seçmenin oy kullandığı konsolosluk bölgesinde katılım oranı yüzde 36 olarak açıklanmıştı. 74 bin 741 kayıtlı seçmenin bulunduğu Strasbourg’da ise 29 bin 607 seçmen sandığa gitmiş ve Strasborg konsolosluk bölgesinde de katılım oranı yüzde 40 larda kalmıştı. 66 bin 226 kayıtlı seçmenin bulunduğu Lyon’da ise sadece 20 bin 994 seçmen oy kullanmıştı. Lyon konsolosluk bölgesinde katılım oranı da yüzde 32 olarak açıklanmıştı. 18 bin 198 kayıtlı seçmeni bulununan Marsilya’da 8 bin 542 seçmen sandığa gitmiş ve Marsilya konsolosluğuna bağlı bölge de katılım oranı yüzde 47 olarak açıklanmıştı.16 bin 262 seçmeni bulunan Nantes’da 6 bin 557 seçmen oy kullanmış ve Nantes konsolosluk bölgesinde katılım oranı yüzde 40’da kalmıştı.12 bin 270 kayıtlı seçmen sayısı bulunan Bordeaux’da ise 5 bin 203 seçmen oy kullanmıştı. Bordeaux konsolosluk bölgesinde seçimlere katılım oranı yüzde 42 olarak açıklanmıştı.

Fransa’da gerçekleşen bir önceki genel seçim sonuçlarına göre Adalet ve Kalkınma Partisi ( Ak Parti) Birinci parti olarak çıkmıştı. Seçimlerin asıl kazanan partisi ise ilk defa parti olarak seçimlere katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) olmuştu. Ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçimlerden üçüncü parti olarak çıkmış, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise bir önceki seçimlerde dördüncü parti olmuştu. Birbirinden farklı toplumsal sınıfların yoğun olarak yaşadığı Paris’teki sandıklardan çok farklı sonuçlar çıkarken, Strasbourg ve Lyon gibi muhafazakar nüfusun yoğun olduğu şehirlerden Ak Parti’nin benzer şekilde oy alması yeni seçimlerde de sandık sonuçlarının pek değişmeyeceğinin işareti olarak değerlendiriliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.