2015’in son cami saldırısı Vitrolles’te yaşandı. Yeni cami projesini hedef alan saldırganların çıkardığı yangında cami inşaatının bir bölümü hasar gördü. Daha öncede cami bahçesine domuz kafası bırakıldığını belirten Vitrolles Müslüman Kültür Derneği Başkanı Habib Malagouen, “Sadece adalet istiyoruz!” dedi. 

Fransa ‘da 2015 yılının son cami saldırısı Vitrolles’te yaşandı. Yapımı süren cami inşaatını hedef alan saldırganlar 30 Aralık Çarşamba akşamı saat 18 sularında inşaat alanını kundakladı. Kimliği belirsiz kişi  ya da kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırıda can kaybı yaşanmazken işçilerin malzemelerinin bulunduğu kısım tamamen yanarak maddi hasar oluştu.

chantier-nouvelle-mosquee-vitrolles-juillet-2015

Camiye yönelik saldırıların ilk olmadığını belirten bölge halkının tepkileri sürüyor. Olayı duyar duymaz cami cemaatinin bahçe hortumu ve kovalarla söndürmeye çalıştığı yangının kısa zamanda büyüdüğü fakat itfaiyenin gelmesi ile alevlerin, namaz kılınan çadırların olduğu bölüme sıçramasının engellediği belirtiliyor. Şantiye yangınının duyan Müslümanlar yangının bir kaza sonucu çıktığına ve İslam karşıtı bir saldırı olduğuna inanıyor.

Saldırı ilk değil, daha öncede inşaat alanında domuz kafası bulunmuştu

Yapılan saldırının ardından basına açıklama yapan Vitrolles Müslüman Kültür Derneği Başkanı Habib Malagouen, “Sadece adalet istiyoruz!” dedi. Daha önce de caminin bahçesine domuz kafası bırakıldığını belirten dernek başkanı, çarşamba akşamı gerçekleşen kundaklama girişimi ile daha önceki saldırının birbiri ile bağlantılı olduğunu düşünüyor. Yetkilerden olayın bir an önce aydınlatılmasını isteyen dernek yetkilileri şikayetçi olduklarını ve olayın takipçisi olacaklarını ifade ettiler. 

4 bin metrekare üzerine inşaa edilen Vitrolles cami inşaatı A7 otobanı kenarında bulunuyor. Cami projesinin bölgede yaşayan Müslümanlar ve cami cemmati tarafından finanse edildiği belirtiliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.