2015’de Fransız okullarında 27 pedofili vakası yaşandı

Fransa Milli Eğitim Bakanı Najad Vallaud Belkacem, 2015 yılında okullarda 27 pedofili vakasına yaşandığını açıkladı.

2012 yılında 15, 2013 yılında 25, 2014 yılında ise 19 cinsel istismar  yaşandığını belirten Belkacem, 2015 yılında bu sayının arttığını dile getirdi.

Kilise ve eğitim kurumlarında yaşanan cinsel istismar olayları hakkında açıklamada bulunan Belkacem, “Cinsel istismar olaylarının kiliselerde veya okullarda yaşanması fark etmiyor. Pedofili  gerçekten ciddi bir konu. Bu konunun derhal bütün ayrıntılarıyla ele alınması gerekiyor” dedi.

Öğretmenler tek tek incelenecek

Fransa’da yaşanan pedofili skandalları hükümeti ayağa kaldırdı. Kilise ve eğitim kurumları gibi önemli yerlerde yaşanan skandallardan dolayı Eğitim Bakanlığı geniş bir inceleme başlatacak.

Fransa genelinde 35 bin öğretmenin sabıka kayıtları incelendikten sonra her öğretmen ayrı ayrı kontrolden geçecek. Öğretmenlere karşı yapılacak bu kontrollerin 12 ila 18 ayda tamamlanması bekleniyor.

Öğretmen sendikaları karardan memnun değil

Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenleri detaylı bir şekilde inceleme kararı alması öğretmen sendikaları tarafından doğru bulunmadı. Her öğretmenin incelenecek olmasını değerlendiren Milli Öğretmenler Sendikası 31. Bölge Sekreteri Jean-Philippe Gadier, “Yapılması plananan bu araştırma, olayları önleme niyetinden çok, süpheye dayalı, kuşku uyandıracak bir çalışma gibi gözüküyor. Bizim için öncelik, bu konuda okulları güçlendirmek. Ögretmenlere ise, mağdur veya sıkıntı çeken çocukları nasıl tespit edebileceklerine ve bu tarz öğrencilere en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceklerine dair bir formasyon verilmesini daha yararlı buluyoruz” dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.