2015, terörün gölgesinde geçen “KAP KARA BİR YIL” oldu

2015’te Fransa ve Türkiye üst üste yaşadığı terör saldırılarıyla sarsılırken, Fransa’da yaşayan Türk toplumunun gündeminde ise Türkiye’de yaşanan hukuzsuz tutuklamalar ve gazete ve televizyonlara  uygulanan baskılar vardı. Fransa ve Türk gündemini yakından takip eden ve Fransalı Türkleri haberdar eden Bağımsız İnternet Gazetesi Fransa 24,  terörün gölgesinde geçen kap kara bir yıla damga vuran olayaları derledi.

OCAK 2015

Fransa Milli yasta! Charlie Hebdo’ya terörist saldırı: 12 ölü

Fransa ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo’ya düzenlenen kanlı saldırının şokunu yaşıyor. Kimliği belirsiz üç kişi tarafından gerçekleştirilen saldırı 10 gazeteci ve 2 polis hayatını kaybetti. Saldırı sonrası açıklma yapan Fransa Cumhurbaşkanı “Bu saldırı eşsiz bir barbarlık eylemidir.” ifadelerini kullandı.

Terör eylemlerinin ardından on bilerce kişi Republique Medanı'Nda toplandı
Terör eylemlerinin ardından on bilerce kişi Republique Medanı’nda toplandı

 

Fransa tarihinin en büyük protesto gösterisine 3,7 milyon kişi katıldı. Paris’in sembollerinden Cu- mhuriyet Meydanı’ndan Millet Meydanı’na yapılan yürüyüşe bir buçuk milyonu aşkın kişi katıldı. Tüm dünyada infial uyandıran Charlie Hebdo saldırısı kınanırken, teröre karşı dayanışma mesajı verildi. Gösteriye Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ingiltere Başbakanı David Cameron, Italya Başbakanı Matteo Renzi ile birlikte Avrupa ülkelerinin devlet ya da hükümet başkanları iştirak etti. Fransa’daki Müslümanların da destek verdiği yürüyüşte Islam dünyasından da üst düzey katılım oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı II. Abdullah, Tunus Başbakanı Mehdi Cuma ve Nijer Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou, destek için Paris’e geldi.

ŞUBAT 2015

Müslümanlara yönelik saldırılar hızla artıyor

Paris’teki terör eylemlerinden sonra Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılarda büyük artış yaşandı. Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği’nden (CCİF) yapılan açıklamada, 7 Ocak ile 7 Şubat arasında 153 saldırının tespit edildiği duyuruldu.

Pris Büyük Camii önünde güvenlik önlemleri artırıldı
Pris Büyük Camii önünde güvenlik önlemleri artırıldı

Vienne’de Türklere ait market kundaklandı

Fransa’nın Vienne (38200) şehrinde Türklere ait market kundaklandı. Marketin depo- sunun ateşe verildiği saldırıda can kaybı yaşanmazken, yangın sonucu büyük maddi hasar oluştu. 14 yıldır bölgede huzur içinde yaşadıklarını belirten market sahibi Ümit Özgür, Paris’te yaşanan terör saldırısının ardından bölgede Müslü- manlara ve Türklere yönelik saldırıların arttığını söyledi.

Vienne'de Türklere ait bir süpermarket kundaklandı
Vienne’de Türklere ait bir süpermarket kundaklandı

Fransa’da “Irkçılığa Karşı Seligmann Ödülü” onuncu yılında bir Türk yazara verildi. 

Sorbonne Üniversitesi’nde düzen- lenen törende, Sema Kılıçkaya’nın kaleme al- dığı “Köksüz Kırallık” (Le Royaume Sans Racines) romanı, ödüle layık gö- rüldü.

Irkçilik karşıtı ödülü alan Selma Kılıçkaya, kitabını imzaladı
Irkçılık karşıtı ödülü alan Selma Kılıçkaya, kitabını imzaladı

MART 2015

Sarkozy İslam karşıtı söylemi ile siyasete geri döndü

Fransa’da bölgesel seçimlerin ilk turunda eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy liderliğindeki Halk Hareketi Birliği (UMP) ile Bağımsız Demokratlar Birliği’nden (UDI) oluşan sağ ittifak, oyların yüzde 30’unu alarak ilk sırada yer aldı. Seçimlerde ikinci sırayı ise aşırı sağ parti Milli Cephe (FN) elde etti. Marine Le Pen’in liderliğini yaptığı parti oyların yüzde 25’ini aldı. İktidardaki Sosyalist Parti’nin (PS) oy kaybı ise bu seçimle de devam etti. Sosyalistler yüzde 20’de kaldı. PS, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Elysee’ye çıktığı 2012’den sonra girdi- ği, belediye seçimleri, senato ve Avru- pa Parlamentosu seçimlerinden de oy kaybıyla çıkmıştı.

Siyasete geri dönen Nicolas Sarkozy'nin söylemi aşırı sağcıları aratmıyor
Siyasete geri dönen Nicolas Sarkozy’nin söylemleri aşırı sağcıları aratmıyor

Fransa’da Türk siyasetçilerden tarihi başarı

26 Fransalı Türk siyaset- çinin aday olduğu böl- gesel seçimlerde Gülşen Yıldırım ve Metin Yavuz kazanmayı başardı. 2011 yılında bölgesel seçimlerde Limoges bölgesinde ilk zafe- rini kazanan Gülşen Yıldırım ikinci kez göreve seçildi. Paris’in banliyösu Villeneu- ve Saint-Georges’ta ise Metin Yavuz 90 yıllık Komünist Parti yönetimine son verdi.

Metin Yavuz ve Gülşen Yıldırım İl Genel Meclisi Seçimleri'nde büyük başarı yakaladı
Metin Yavuz ve Gülşen Yıldırım İl Genel Meclisi Seçimleri’nde büyük başarı yakaladı

 

Fransa hükümeti, “Müslüman Açılımı” hazırlığında.

Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’ndan yeni dönemde Fransa’daki Müslümanlarla daha fazla diyalog kurulması kararı çıktı. Imamlara üniversitelerde formasyon verilmesi, Fransa Islam Konseyi’nin(CFCM) yapısının değişmesi ve devlet ile anlaşmalı Müslüman özel okullarınaa daha fazla yardım edilmesi de hükümetin atacağı adımlar arasında yer alacak.

dialog

Büyükelçisi Hakkı Akil saldırıya uğradı

Türkiye’nin Paris Büyükeçisi Hakkı Akil, Paris’te katıldığı bir konferansta boyalı saldırının hedefi oldu. Büyükelçi Akil yaptığı açıklamada, saldır- ganın Ermeni asıllı bir Fransa vatandaşı olduğunu söyledi.

Büyükelçi Hakkı Akil Paris'te katıldığı bir konferansta Ermeni asıllı bir katılımcının saldırısına uğradı
Büyükelçi Hakkı Akil Paris’te katıldığı bir konferansta Ermeni asıllı bir katılımcının saldırısına uğradı

NİSAN 2015

Türkler, Fransa’da 50 yılı geride bıraktı

8 Nisan1965’te Fransa ve Türkiye arasında imzalanan iş gücü antlaşmasının 50. yıldönümü kutlanıyor. Zaman Fransa, göçün 50 yılını gözler önüne seren özel bir sayı ile okuyucusunun karşısına çıktı. 8 Nisan 2015’te Fransa’daki 50. yıldönümünü kutlayan Türk kökenli göçmenlerin sosyal, ekonomik, kültürel ve dini hayatlarına ilişkin ilk ve tek çalışma olan INSEE’nin Trajectoires et Origi- nes (TeO) Türk toplumu hakkında çarpıcı bilgileri okuyucuları ile paylaştı.

611 Bin Türk, Fransa'da 50 yılı geride bıraktı
611 Bin Türk, Fransa’da 50 yılı geride bıraktı

HLM’de gaz faciası sonucu iki Türk hayatını kaybetti

Fransa’nın güneyinde bulunan Pont Saint Esprit şehrinde meydana gelen patlamada ikisi Türk 3 kişi hayatını kaybetti. Şehir merkezinde sabah saatlerinde meydana gelen ve gaz sızıntısından kaynaklandığı düşünülen patlama, 3 katlı bir binanın giriş katında gerçekleşti. Patlamada ölen 2 kişiden birinin isminin Fatma Sakin Ak olduğu; aynı aileden Nurdan Ak’ın da ağır yaralı olarak Nîmes Devlet Hastanesi’ne helikopter ile kaldırıldığı belirtildi. Ancak, Nurdan Ak da  3 gün sonra hayatını kaybetti.

Pont Saint Esprit şehrinde meydana gelen patlamada ikisi Türk 3 kişi hayatını kaybetti
Pont Saint Esprit şehrinde meydana gelen patlamada ikisi Türk 3 kişi hayatını kaybetti

MAYIS 2015

Banliyö isyanına sebep olan polisler beraat etti

Fransa’nın başkenti Paris’te 2005 yılında polisten kaçıp sığındıkları elektrik trafosunda yüksek akıma kapılarak hayatlarını kaybeden 15 yaşındaki Bouna Traore ve 17 yaşındaki Zyed Benna davasında şüpheli polisler beraat etti.

banlieue
Bouna Traore ve 17 yaşındaki Zyed Benna davasında şüpheli polisler beraat etti

Macon’da Türk camii kundaklanmaya çalışıldı

Fransa’nın Mâcon kentindeki Türk camiye kundaklama girişi- minde bulunuldu. 26 Nisan Pazar günü yapılan kundaklama teşebbüsü alevler büyümeden söndürüldü. Caminin güvenlik kameralarının saniye saniye kaydettiği saldırı sabah saat 4:07 sula- rında meydana geldi.

Kundaklama girişimini caminin güvenlik kameraları saniye saniye kaydetti
Kundaklama girişimini caminin güvenlik kameraları saniye saniye kaydetti

Fransalı Türkler Milletvekili Seçimleri için sandığa gitti

İkinci sandık deneyimini yaşayan Fransalı Türkler milletvekili seçimlerine de beklenen ilgiyi göstermedi. Yaklaşık 311 bin yurtdışı seçmenin yaşadığı Fransa’da sandığa gidenlerin oranı yüzde 31,5 olarak açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kayıt hataları dikkat çekti.

sandık

HAZİRAN 2015

Fransalı Türklerin 24 günlük seçim maratonu sona erdi

Milletcekili seçimleri için yurtdışında kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi tamamlandı. 311 bin 796 kayıtlı seçmenin bulunduğu Fransa genelinde sandığa giden seçmen sayısı 115 bin 547 olarak açıklandı.  Fransalı Türk seçmenin milletvekili seçimlere katılım oranı ise yüzde 37 seviyelerinde kaldığı ifade ediliyor.

11329619_446944415479150_1743795030_n

Strasbourg’da Gamze’yi öldüren 15 Yaşındaki katile 12 yıl hapis cezası verildi

14 Nisan 2014 günü Gamze ve arkadaşı arasında borç yüzünden çıktığı söylenen kavga Gamze’nin(18) bıçaklanarak öldürülmesiyle son bulmuştu. Katil zanlısı Strasbourg çocuk mahkemesinde görülen davada, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

strasbourg-gamze

Fransa Müslümanları Ramazan ayını coşkuyla karşıladı 

Sokaklarda ezan sesinin, minarelerin ve mahyaların olmadığı Fransa’da, Ramazan ayını Müslüman ülkeleri aratmayacak şekilde geçirmek mümkün. Fransa’nın birçok şehrinde camiler teravih namazları için dolup taşarken, büyük alış veriş magazalarının Ramazan ayına özel satışa sunduğu ürünler, Müslümanlar kadar Müslüman olmayanların da ilgisini çekiyor. Ülke genelinde Müslümanlar tarafından kurulan derneklerin, iftar davetleri ise farklı dini ve kültürel toplulukları bir araya getirdi.

TEMMUZ 2015

Fransalı binlerce Türk tekrar sıla yolunda  

Zaman France, yola çıkacak gurbetçilerin ihtiyaç duyabileceği bilgilerden oluşan “Sıla Yolu” ekini ve alternatif yol haritasını okurları için hazırladı.

silayolu

Fransa’da Müslümanları hedef alan fiziksel saldırı oranı yüzde 500 arttı

Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi’nin (CCİF) 1 Ocak- 18 Haziran arasını dikkate alarak hazırladığı rapor, Müslümanları hedef alan fiziksel saldırıların bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 500, sözlü saldırıların ise yüzde 100 oranında arttığını ortaya koydu.

15664

AGUSTOS 2015

Her yıl oturma kartı yenileme çilesi bitti

Fransa’da oturum kartı bulunan 2.6 milyon kişiden 700 bini her yıl oturum kartını yenilemek zorundaydı. Başvuru, randevu süresi ve en sonunda oturum kartını alma işlemleri derken, insanlar valilik kapılarında hem kalabalıktan hem de prosedürden dolayı büyük bir çile çekiyordu. Yeni yasa ile birlikte hem oturum kartı almak isteyenler hem de valiliklerde çalışanlar rahat bir nefes almış oldu.

14360

Öğrencilere “Zorunlu domuz eti menüsüne” yargıdan onay çıkması Fransa’yı karıştırdı

Fransa İdare Mahkemesi, okullarda domuz eti yemeyen çocuklara alternatif menü sunulmasını yasaklayan Chalon-sur- Saone Belediyesi’ni haklı bularak açılan davayı reddetti.

EYLÜL 2015

Dağlıca’da 16 şehit Türkiye yasta! 

Türkiye, Eylül ayında terörle mücadele tarihinin en ağır saldırılarından birini yaşadı. Teröristler, Dağlıca’da askere bombalı tuzak kurdu. İki zırhlı aracın geçişi sırasında bomba patlatılırken, yardıma giden askerlere de uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Saldırı sonrası Genelkurmay’dan gelen ilk resmî açıklama, ülkeyi yasa boğdu: 16 şehit, 6 yaralı.

daglica-da-catisma

Fransa’da “Türk bayrağı asın” çağrısı yapan şehit yakını Türk siyasetçi istifaya zorlanıyor

Sosyal medaya  hesabın da Türk bayrağı paylaştığı için istifaya zorlanıyor. Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Fransa’nın Colmar şehrinde Belediye Meclis Üyesi Yavuz Yıldız Facebook sayfasında yaptığı bir paylaşım yüzünden Colmar Belediye Başkanı Gilbert Meyer tarafından uyarıldı.

Küçük Aylan’ın fotoğrafı Fransa’yı sarstı

Bodrum’dan umuda yolculuk yaptıkları botun batması sonrası hayatını kaybeden küçük Aylan’ın fotoğrafı dünyayı ayağa kaldırdı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, hayatını kaybeden küçük Aylan’ın cansız bedeninin fotoğrafını Twitter’dan paylaştı.

jandarma-o-anlari-anlatti-ic

EKİM 2015 

“Göz göre göre katliyam!” 

Başkent katliamındaki güvenlik zafiyeti tartışması, Başbakan Davutoğlu’nun “Bombacıların listesi elimizde ama eyleme dönüştürmedikçe tutuklayamazsınız.” açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı. 103 kişinin öldüğü, 503 kişinin yaralandığı kanlı saldırının ardından yapılan bu açıklama, hukukçular ve siyasetçiler tarafından itiraf olarak değerlendirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mektupları Fransa’yı karıştırdı

Fransa’da yaşayan Türkler,  Ahmet Davutoğlu’ imzasıyla aldıkları mektubun şaşkınlığını yaşıyor. Fransa’nın kişisel bilgilerin paylaşılması, toplu listeler halinde dağıtılması kanunlara aykırı. Ancak, AKP Avrupa’da 600 bin vatandaşa mektup gönderdi. Listelerin nereden alındığı ve yüzbinlerce euroluk posta masrafını kimin karşıladığı ise halen bilinmiyor.

Time to help, dört Afrika ülkesine kurban dağıttı

Afrikalı yoksul ailenin yüzü bu Kurban Bayramın’da da Fransa’dan gelen kurban bağışları ile güldü. Time to help (Yardım zamanı) Fransa Uluslararası Yardım Derneği gönüllüleri bu Kurban Bayramı’nı da evlerinden uzakta, dünyanın farklı coğrafyalarında ihtiyaç sahibi aileler ile birlikte geçirdi.

Siyasi partiler Fransa’da seçim çalışmalarına hız verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 1 Ekim’de Lyon’a gelirken, bir diğer önemli ziyaret ise 4 Ekim’de Cumhurbaşnı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu, Erdoğan’ın Strasbourg ziyaretini protesto etti.

Fransalı Türkler yeniden sandık başında

Fransa’da 311 bin Türk seçmen 26. Dönem Millet- vekili seçimleri için 8 Ekim Perşembe gününden itibaren oy kullanmaya başladı. Fransa’nın 6 konsolosluk bölgesinde kurulan sandıklarda 18 gün sürecek oy verme işlemi 25 Ekimde sonbuldu.

Fransalı Türkler sandık

KASIM 2015

13 Kasım Paris saldırılarının ardından  “Teröre karşı tek vücut” 

Charlie Hebdo saldırısı sonrasında 13 Kasim Cuma Paris’te gerçekleştirilen altı terör eylemiyle sarsıldı. 129 kişinin öldüğü saldırıları IŞİD üstlendi. Ülkede olağanüstü hal ve üç gün ulusal yas ilan edildi. Tüm turistik mekânlar kapatıtırken, belediye başkanlarına da sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi verildi.

Fransa-yasta

ARALIK 2015

Fransız seçmen, aşırı sağa geçit vermedi

İlk turda 12 bölgenin 6’sını birinci tamamla- yan aşırı sağcı Milli Cephe Partisi, ikinci tur- da hiçbir bölgede kazanamadı. 2012 yılından bu yana seçmen sayısını yüzde 110 artıran Milli Cep- he lideri Marine Le Pen’e Fransız seçmen bu kez geçit vermedi. İlk turda aday oldukları bölgelerde yüzde 40 oy alarak Fransız siyasetinde depreme yol açan Marine Le Pen ve yeğeni Marechal-Marion Le Pen, oy oranlarını ikinci turda da korumayı başardı. Ancak sol seçmenin stratejik oy kullanarak anamuhalefetteki sağ parti Cumhuriyetçilerin adaylarına oy vermesi sonucu belirledi.

marine-le-pen

Korsika’da ırkçılar camiye saldırıp Kur’an yaktı

Korsika adasının güney batısındaki Ajaccio’da yüzlerce kişi, kaçakçılara yönelik operasyondan sonra bilinçli çıkarılan bir yangına müdahale etmek isterken saldırıya uğrayan polis ve itfaiyeye destek için toplandı. Kalabalık içerisindeki bir grup Müslümanları ve Arapları hedef alan sloganlar eşliğinde hemen yakınlardaki bir camiye saldırdı. Kapı ve pencerelerini kırdıkları camiye giren saldırganlar içerideki Kur’an-ı Kerim de dahil bütün kitapları bir araya toplayarak yakmak istedi. Fransız medyası, saldırganların yağmaladıkları camiden topladıkları kitapların bir bölümünü yaktıklarını duyurdu.

korsika-cami-saldırı

Leave a comment

Your email address will not be published.