Gurbetçilerin araçlarını Türkiye’de İki yıl kullanmalarına olanak sağlayan yasal düzenlemenin detayları bir bir ortaya çıkıyor. Yönetmeliğin henüz yayınlanmadığı yeni düzenlemede gurbetçilerin araçlarını akrabalarına bırakamayacakları ve araçlara sahiplerine getirilen 185 gün şartı gibi maddeler bulunuyor. Yetkililer konu hakkında gurbetçilerin en çok merak ettiği konulara açıklık getirdi. 

Gurbetçilerin Türkiye’ye götürebilecekleri araçların süresini iki yıla çıkaran düzenleme hakkında detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Yurtdışında yaşayanların, Türkiye’de kullanacakları araçlar konusunda basına açıklamayapan yetkililer önemli dedaylara dikkat çekti. Bu detaylardan en önemlisi ve en çok merak edilen konulardan biri olan, yurdışından gelen araçların başka kişiler tarafından kullanılıp kullanılamayacağı açıklığa kavuştu. Yeni düzenlemeye göre Gurbetçilerin beraberinde götürdüğü araçları, iki yıl süre içerisinde Türkiye’de bıraksalar dahi herhangi bir akraba ya da başka bir kişinin kullanması mümkün görülmüyor. 

Gurbetçilerin araçlarını iki yıl süre ile Türkiye’de kullanmalarına imkan tanıyan yasal düzenleme hakkında daha kapsamlı bilgi almak isteyenler, Gümrük Bakanlığı’nın 0090 312 444 84 82 numaraları çağrı merkezinden yedi gün 24 saat bilgi alabilmeleri mümkün.

Yönetmelik henüz yayınlanmadı

Daha önce emekli gurbetçiler için Türkiye’de araçlarını bulundurma süresi bir yıl olarak düzenlenmişti. Yeni yasal düzenleme ile emekli olmayan gurbetçilerinde araçlarını Türkiye’de iki yıl süre ile kullanabileceklerini belirten yetkililer, fakat emekli olmayanlarda aranacak şartlarla ilgili yönetmeliğin henüz yayınlanmadığını ve yönetmeliğin bir kaç ay içerisinde hazırlanmasını beklediklerini ifade ediyor.

Gurbetçiler araçlarını akrabalarına bırakamayacak

Türkiye’de bırakarak yurtdışına çıkış yapan gurbetçilerin gümrük idaresine başvurmaları gerektiğini belirten yetkililer,  gurbetçilerin gümrük idaresinden belge almadan çıkmamaları konusunda uyarıyor. Yurtdışından getirilen araçların ya gümrük idaresine bırakılması ya da kşmsenin kullanmayacağına dair hazırlanan resmi evrakın ardından kapalı garajda bırakılabileceği dile getiriliyor. Yetkililer yurtdışından gelen araçların asla satılamayacağı ve akrabalara bırakılamayacağının altını çiziyor. İki yılın sonunda araçların mutlaka yurtdışına çıkarılması gerektiğini vurgulayan yetkililer, yönetmeliğe aykırı tutum sergileyen gurbetçileri ağır para cezalarının beklediğini belirti. Araçlar Türkiye’de akrabalara bırakılamıyor, satılamıyor ve iki yılın sonunda yeniden yurtdışına çıkarılıyor. Aksi davrananlara ağır para cezaları kesiliyor.

185 gün şartı unutulmamalı

Yeni yönetmelik kapsamında bu haktlardan yararlanmak isteyen gurbetçilerin aracın yurtdışı mülkiyet belgesini (Carte grise)  araç ile giriş yapacak kişiye ait değilse geçerli bir vekâletnameyi, araca ait Türkiye’de geçerli sigorta poliçesini, pasaport ve yurtdışından emekli olduğuna dair konsolosluk onaylı Türkçe emeklilik belgesini ibraz etmeleri istenecek. Türkiye’de aracını iki yıl kullanmak isteyen gurbetçinin bir yıl içerisinde 185 günden uzun bir süre Türkiye dışında bulunmuş olma şarı var. 

 

Otomobillerini Türkiye’de bırakmayı düşünen gurbetçilerin en çok sorduğu sorular ve cevapları:

 

Bu haktan yurtdışında yerleşik olanların yararlanacağı belirtiliyor. Yurtdışında yerleşik olmak ne anlama geliyor?

-Kişinin bir yıl içerisinde 185 günden uzun bir süre Türkiye dışında yaşaması demektir. Yani yılın yarısından fazlasını Fransa’da geçirenl gurbetçiler, yurtdışında yerleşik olduğu kabul edilir ve turistik kolaylıklar kapsamında taşıt getirmesinin önü açılır.

 

Bu süre nasıl hesaplanır?

-Otomobilini Türkiye’ye getirmek isteyen kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten 1 yıl geriye doğru gidilir ve son 1 yıl içerisindeki ikamet durumuna bakılır. Örneğin,  kişi Türkiye’ye 10 Ocak 2016’tarihinde giriş yapacak. Bu kişinin 10 Ocak 2015 tarihinden günümüze nerede yaşadığına bakılır. Yani 185 günden daha fazla Türkiye’de yaşıyorsa o kişi yurtdışında yerleşik sayılmaz ve bu haktan yararlanamaz.

 

Türkiye’ye götürülen araç pasaporta işleniyor mu?

-Evet, kişinin pasaportuna işlenir.

 Gurbetçiler araçlarını Türkiye’deki akrabalarına bırakılabilir mi?

-Hayır, araçları sadece götüren kişiler eş ya da çocukları kullanabilir. Araçları başkalarının kullanması için götürdükleri tespit edilen kişiler hakkında cazai işlem başlatılır. Öte yandan araçların Türkiye’de satılması da mümkün değil. Yurtdışından getirilen araçlar sadece  yine yurtdışında yaşayan gurbetçilere satılabilecek.

 Bu haktan yararlanmak için Türk vatandaşı olmak şart mı?

-Şart değil!  Fransız  vatandaşları da araçlarını iki yıl süre ile Türkiye’ye götürebiliyor.

 Örneğin Türkiye’ye aracımı götürdüm ve iki yıl kaldım. Sonra ne olacak?

-Tekrar yurtdışına araç ile çıkılması gerekiyor. Ama sadece çıkmak yeterli değil aynı zamanda  185 gün yurtdışında kesintisiz kalmak, ardından aynı araç ya da farklı bir araçla aynı işlemleri yerine getirmek gerekiyor. Gurbetçilerin, 185 günü doldurmadan Türkiye’ye yeniden araç götürmek mümkün değil.

Leave a comment

Your email address will not be published.