Paris’te 19. yüzyılda Osmanlı-Fransız İlişkileri’ni konu alan Yıldız Sarayı fotoğraflarından oluşan sergisi açıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) merkezinde açılışı yapılan sergide, 19. yüzyıldaki Osmanlı-Fransız ilişkilerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerini yansıtan Yıldız Sarayı’nın arşivindeki fotoğraflar yer aldı.

Açılışa Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Türkiye’nin UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer başta olmak üzere, Fransa’nın UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Laurent Stefanini, Türkiye’nin Ekonomik ve İşbirliği Kalkınma Örgütü Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı katıldı.

Osmanlı hanedanı üyesi ve yazar Kenize Murad’ın da hazır bulunduğu sergi açılışına çok sayıda davetli katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Cengizer, 2. Abdülhamit Han’ın fotoğraf ve kitap arşivine çok önem verdiğine dikkat çekerek, “Kendisi fotoğrafçıları da yönlendirerek önemli kişilerin fotoğraflarının çekilmesini sağlamıştır. Bunlar arasında Victor Hugo ve bazı entellektüellerin de Fransa’da yayınlanmayan fotoğrafları de yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Daimi Temsilcisi Cengizer, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Leave a comment

Your email address will not be published.