Yabancı plakalı araçlar için geçerli olan yasal düzenleme hakkında bilinmeyen detaylar gurbetçileri mağdur ediyor. Yasal düzenleme sadece araçları değil, araç sahiplerini de kapsıyor. Gümrük mevzuatına göre son bir yıl içinde 6 aydan fazla Türkiye’de bulunan gurbetçilerin Türkiye’ye araçları ile giriş yapmaları mümkün değil.

Bir çok farklı nendenle yılın 6 ayını Türkiye’de geçiren gurbetçiler, izin döneminde kullandıkları araçla Türkiye’ye giriş yapamayacaklarından habersiz. Gümrük kapısına geldiğinde aracı ile Türkiye’ye giriş yapamayacağı söylenen gurbetçilerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Yasal düzenlemeye göre yılın altı ayından fazla yani 185 günden fazla yurtdışında olmadığı görülen gurbetçilerin, araçları kendi üzerlerine kayıtlı olması halinde Türkiye’ye giriş yapmasını yasaklıyor. Bu nedenle gümrük kapılarında bekletilen araçların sayısının arttığı ifade ediliyor.

Yasal sınır aşılmış ise araç ruhsatı yolculardan bir başkasının üzerine olması gerek

Yetkililer, izin döneminde Türkiye’ye giriş yapacak ailelerin araç sahibinin yıl içerisinde yurtdışında olması gereken süreye dikkat etmesini  istiyor. Öte yandan eğer yasal sınır aşılmış ise araç ruhsatının diğer yolculardan birinin üzerine olması konusunda uyarıyor. Haziran ayı ile birlikte yaşanan maduriyetlerin artacağına dikkat çeken yetkililer yurtdışında yaşayan gurbetçileri yola çıkmadan önce yasal düzenlemeyi dikkate almasını tavsiye ediyor.

6 aydan fazla Türkiye’de kalan Fransalı gurbetçi aracı ile giriş yapamadı

magdur-fransalı

Sınır kapısında en son mağdur olan isim ise Fransalı bir gurbetçi oldu.  Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen Nihat Yıldız, aracı ile giriş yapamayacağını öğrenince büyük şaşkınlık yaşadı. 185 günlük yasal sınırdan haberdar olmayan Fransalı gurbetçi, annesinin vefatından sonra uçakla Türkiye’ye geldiğini belirterek, ”Annem vefat etti geldim. Babam rahatsızlandı geldim. Bir önceki seyahatimde Türkiye’de 185 günden fazla, 206 gün kalmışım. Araba ile giriş hakkımın olabilmesi için Fransa’ya döndükten sonra 6 aydan fazla orada kalmam lazımmış. 5-6 yıldır ilk kez araba ile geliyorum. Kendim giriş yapabiliyorum ama araba ile giriş yapamıyorum” ifadelerini kullandı.

185 gün sınırını aştığı için arabasını gümrükte bırakmak zorunda kaldığını dile getiren Yıldız, Kapıkule’deki yetkililerin, 1400 gurbetçinin son bir yıl içinde kendisi gibi bağduriyet yaşadığını aktardı.

Leave a comment

Your email address will not be published.