Geçtiğimiz günlerde Le Figaro gazetesi hukuki arşivlerden yola çıkarak ilginç bir yazı yayınladı.

1887 yılında Eyfel kulesi yapım aşamasındayken bazı çevre sakinlerinin görüntüleri kapanacağı yada bozulacağı endişesiyle kulenin yapımına karşı çıktıkları ve şikayette bulundukları ortaya çıktı.

Paris’te ses ve görüntü kirliliğiyle ilgili şikayetler görünüşe göre yeni değil. 15 Mayıs 1887 sayılı Le Figaro gazetesinde, çevre sakinlerinden Kontes Bouruet-Aubertot ve Poix Kontesi’inin yapılmakta olan Eyfel kulesine karşı mücadeleleri anlatılıyor. Le Figaro’nun o günkü sayısında « Eyfel kulesi, görmeye alışageldiğimiz Champ de Mars üzerinde ortaya çıkarak yapılacak olan Uluslararası Fuar’ın ziyaretçilerini ne kadar etkileyebilir ki ? » sorusu soruluyor.

Bu iki şikeyetçi aslında o zamana göre müthiş manzaralarının değişecek yada kapanacak olmasından korkuyorlardı ve bu yüzden yeni kulenin yapımını hem protesto ediyorlar hem de 20 yıl boyunca işletim hakkını elinde bulunduracak olan Gustave Eiffel’e ve sonrasında Paris Belediye’sine ateş püskürüyorlardı.

figaro

Zamanın Paris Belediyesi avukatı ise savunmasında  kulenin hiç bir şekilde görüntüyü bozmadığını zaten beton bir yapı da olmadığını söylüyordu. Ama şikayetçi avukatı ise, Eyfel’in Mısır piramitlerinden iki kat daha yüksek olduğu ve ev sahiplerinin ciddi oranda gürültüye maruz kalacakları savunmasını yapıyordu.

Her ne olursa olsun,  büyük anne ve babalarının o gün mahkemeyi kazanamamalarından  en çok memnun olanlar galiba bugünkü torunları. Zira Eyfel kulesi tek başına İstanbul’a gelen turist sayısından daha fazla ziyaretçi çekmekte ve çevresindeki dairelerin fiyatlarına paha biçilememekte.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.